Święta Wielkanocne w historii powstań polskich XIX w.
- Słowo insurekcja bierze się od łacińskiego słowa "zmartwychstanie", resurrectio i insurectio stoją obok siebie. Mamy pierwszą insurekcję, 17 kwietnia, Triduum paschalne, kiedy zrywają się Polacy i walczą z okupującymi Warszawę oddziałami rosyjskimi - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Jabłonka, historyk.
2021-02-04, 22:05
24 marca 1794 roku gen. Tadeusz Kościuszko na krakowskim Rynku Głównym złożył przysięgę, stając się naczelnikiem insurekcji.
Powiązany Artykuł
Tadeusz Kościuszko. 275. rocznica urodzin bohatera dwóch narodów
Dr Krzysztof Jabłonka mówił o polskiej tradycji niepodległościowej w kontekście powstań zbrojnych, które wybuchły w okresie wielkanocnym. - Mamy pierwszą insurekcję, 17 kwietnia, Triduum paschalne, kiedy zrywają się Polacy z okupującymi Warszawę oddziałami rosyjskimi. Przykład insurekcji warszawskiej z 1794 r. niezwykle niepokoił Armię Czerwoną w okresie okupacji po II Wojnie Światowej. Wszystkie bitwy 1794 r. na terenie Warszawy, a było ich ok. 16, skończyły się sukcesem powstańców, którzy w okresie 17 i 18 kwietnia wyzwolili cała Warszawę i oddali ją Kościuszce, który wkroczył po bitwie szczekocińskiej, czyli na początku lipca - przypominał historyk.
- Następna takie wydarzenie wielkanocne to moment wypowiedzenia wojny przez Austrię w 1809 r. Wydawało się, że przegramy, bitwa pod Raszynem wprawdzie wygrana, ale Warszawę trzeba oddać. Właśnie Wielkanoc spowodowała, że można było "zmartwychwstać". W czerwcu przegnaliśmy Austriaków, odzyskując Wielkie Księstwo Warszawskie - mówił gość audycji.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Północ - Południe
Prowadzący: Mateusz Drozda
Gość: Dr Krzysztof Jabłonka
Data emisji: 04.04.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 21.35
PR24/ka
Polecane
REKLAMA