more_horiz

Karol Gac: scenariusz kryzysu migracyjnego pisany jest nie w Mińsku, ale w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 14:43
- Jestem sceptykiem, jeśli chodzi o realną zmianę nastawienia Europy Zachodniej do Rosji, bo nawet jeśli chwilowo te relacje są chłodne, to mija trochę czasu i wracamy do punktu wyjścia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Gac (dorzeczy.pl).
Karol Gac
Karol GacFoto: PR24

10 września rozpoczną się wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad-21. Informatorzy "Dziennika Gazety Prawnej" twierdzą, że podczas ćwiczeń może dojść do szeregu prowokacji ze strony białoruskiego reżimu, w tym nawet do przekroczenia granicy państwowej z Litwą.

Jan Parys 1200.jpg
Jan Parys o "Zapad-2021": bezpieczeństwo Polski jest powiązane z bezpieczeństwem krajów bałtyckich

- Ćwiczenia Zapad-21 to są przede wszystkim ćwiczenia Federacji Rosyjskiej, która, to też nie jest zaskakujące, pozwalała sobie na różnego rodzaju działania czy gesty pod adresem państw NATO. Przypomnę, że wielokrotnie była chociażby naruszana przestrzeń powietrzna, (...) swego czasu były problemy na granicy z państwami bałtyckimi, jeśli chodzi właśnie o działania służb rosyjskich. Te bardzo często otwarcie działają na terytorium państw Europy Zachodniej, państw NATO - podkreślił publicysta dorzeczy.pl.

Posłuchaj
22:57 PR24_mp3 2021_09_02-12-35-23.mp3 Karol Gac o ćwiczeniach Zapad-21 ("Północ-Południe") 

Gość audycji odniósł się również do sytuacji na granicy z Białorusią.   

- Polskie władze doskonale zdają sobie sprawę, jakim państwem jest Rosja, a Władimir Putin jakim jest przywódcą. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że scenariusz kryzysu migracyjnego pisany jest nie w Mińsku, ale w Moskwie - przypomniał red. Gac. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Mirosław Skowron 

Gość: dr Karol Gac (dorzeczy.pl)

Data emisji: 02.09.2021

Godzina emisji: 12.36

kmp

Zobacz także

Zobacz także