"Przyspieszy rozwój sieci 5G". Prezes Exatela o nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa

2021-10-14, 22:15

"Przyspieszy rozwój sieci 5G". Prezes Exatela o nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa
Rozstrzygnięcia w sprawie wydania decyzji środowiskowych trwają - zgodnie z informacjami od inwestorów - od 2 miesięcy do kilku lat.Foto: Suwin/ Shutterstock

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa przyspieszy rozwój sieci 5G - ocenia prezes Exatela Nikodem Bończa-Tomaszewski. We wtorek przepisy zostały przekazane przez pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego pod obrady Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. W rozmowie z Polskim Radiem 24 Nikodem Bończa-Tomaszewski mówił o projekcie ustawy.

Zdaniem prezesa Exatela, projekt został dobrze przygotowany, ponieważ włącza sektor telekomunikacyjny w sferę cyberbezpieczeństwa. - Tych dwóch sfer nie da się rozdzielić. Nie możemy mówić o cyberbezpieczeństwie w oderwaniu od telekomunikacji - powiedział Nikodem Bończa-Tomaszewski w rozmowie z Polskim Radiem 24.

Powiązany Artykuł

free cyberatak cyberbezpieczeństwo ABW haker 1200.png
Krajowy System Cyberbezpieczeństwa. Projektem nowelizacji ustawy zajmie się rząd

Jedną z propozycji w nowelizacji jest wskazanie zaufanego państwowego operatora telekomunikacyjnego, określonego w ustawie jako Operatora Sieci Strategicznej Bezpieczeństwa. - To będzie operator, którego zadaniem jest dbanie - mówiąc w skrócie i najprościej - o krytyczne dla państwa sieci łączności zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe. Zatem będzie możliwość budowy sieci dla służb mundurowych i ratowniczych, dla całego obszaru, od którego z perspektywy państwa zależy ludzkie życie i bezpieczeństwo kraju - wyjaśnił prezes Exatela Nikodem Bończa-Tomaszewski.

Czytaj również:

Rozwój 5G dzięki ustawie

Nowelizacja zakłada również utworzenie spółki "Polskie 5G", w której udziały będzie miał skarb państwa (między innymi poprzez spółkę Exatel) i prywatni operatorzy telekomunikacyjni. Projekt określa podział częstotliwości z pasma 700 MHz i kosztów budowy infrastruktury. Celem jest pokrycie całego kraju zasięgiem sieci piątej generacji, a także ograniczenie wydatków.

Nikodem Bończa-Tomaszewski powiedział, że jest to rozwiązanie opłacalne dla wszystkich stron i kluczowe dla polskich służb mundurowych oraz ratowniczych. - Szczególnie dla służb ratowniczych, może być to dla nich kapitalne narzędzie w przypadku kryzysu na danym obszarze, katastrof i klęsk żywiołowych. Będą miały bardzo sprawne i nowoczesne środowisko komunikacji - wskazał prezes Exatela.

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa zakłada też powołanie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, który zapewni środki na inwestycje w tym obszarze i odpowiednie zarobki dla ekspertów w polskich służbach, ministerstwach i instytucjach. Ma to powstrzymać odpływ specjalistów do prywatnych firm i za granicę.

Ponadto w projekcie opisano też procedurę wpisania przez ministra właściwego ds. informatyzacji firmy na listę "dostawców wysokiego ryzyka". Chodzi o możliwość zablokowania wykorzystywania sprzętu lub oprogramowania przedsiębiorstwa, które stanowi poważne zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa, między innymi w podmiotach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa czy przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych.

Exatel to spółka skarbu państwa, która działa na rynku telekomunikacyjnym i dostarcza również usługi cyberbezpieczeństwa. Firma będzie jednym z udziałowców spółki "Polskie 5G".

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Posłuchaj

Nikodem Bończa-Tomaszewski o nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa ("Północ - Południe" / PR24) 9:05
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Rozmawiał: Dawid Grygorcewicz
Gość: Nikodem Bończa-Tomaszewski (prezes firmy Exatel)
Data emisji: 14.10.2021
Godzina emisji: 21.50

IAR/PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej