5G w Polsce. Małecki: zależy nam, by sieć była dostępna na terenie całego kraju
Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki powiedział, że sieć 5G jest infrastrukturą krytyczną dla polskiego państwa. Rozwój tej technologii w naszym kraju ma wesprzeć spółka "Polskie 5G", w której udziały będzie miał skarb państwa (spółka Exatel) i czterech operatorów telekomunikacyjnych (T-mobile, Orange, P4 i Polkomtel). Jej celem jest podzielenie się kosztami budowy infrastruktury.
2021-09-09, 09:29
Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu Maciej Małecki wyjaśnił, że rządowi zależy na tym, aby sieć 5G była dostępna w każdym regionie Polski, nie tylko w dużych aglomeracjach. Dodał, że państwo powinno mieć nad nią kontrolę z uwagi na bezpieczeństwo.
- Nikt nie domaga się tego, żeby gazociągi, którymi przesyłamy gaz przez Polskę były prywatne, albo żeby Terminal Gazowy imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu był prywatny. To jest infrastruktura krytyczna polskiego państwa i my musimy mieć zapewnienie utrzymania jej, dotyczy to także sieci 5G, która powstanie, w najbardziej trudnych momentach - mówił Maciej Małecki.
Powiązany Artykuł
'Wyzwania epoki pokowidowej'' - sesja plenarna podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu
Posłuchaj
Udziałowcy spółki "Polskie 5G" mają wybudować infrastrukturę techniczną zapewniającą pokrycie całego kraju. Do tego celu zostanie wykorzystana pasmo 700 MHz. Jego część będzie wykorzystana między innymi na potrzeby wojska i służb ratunkowych.
- 5G da nam możliwość budowy bezprzewodowej sieci łączności specjalnej, czyli najwyższej jakości łączności dla polskich służb - dodał wiceminister Małecki.
REKLAMA
Posłuchaj
Prezes Exatela Nikodem Bończa-Tomaszewski powiedział, że najważniejszy etap prac nad utworzeniem spółki "Polskie 5G" został zakończony. Wszystkie strony omówiły możliwe modele współpracy.
- Udało nam się ustalić, że do pokrycia całego terytorium kraju wystarczy dobudować 330 masztów, biorąc pod uwagę, że wykorzystamy też istniejącą infrastrukturę operatorów prywatnych. To jest bardzo ważne, pokazuje to, że uzyskamy skokowy wzrost jakości jeśli chodzi o dostępność 5G w Polsce przy stosunkowo niskich kosztach - wyjaśnił prezes spółki Exatel.
Posłuchaj
Pod koniec października 2019 roku Exatel i najwięksi operatorzy telekomunikacyjni w Polsce podpisali memorandum w sprawie analizy możliwości powołania wspólnego operatora sieci piątej generacji.
Sieć 5G charakteryzuje się szybszym, stabilniejszym i działającym z mniejszym opóźnieniem połączeniem z mobilnym internetem, niż najczęściej wykorzystywany obecnie standard 4G. Technologia umożliwia też obsłużenie przez stacje bazowe znacznie większej liczby urządzeń. Dzięki tym właściwościom 5G będzie mogło być wykorzystane na przykład w medycynie do przeprowadzenia operacji na odległość, czy budowie pojazdów autonomicznych.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, IAR, md
REKLAMA