more_horiz

"Realpolitik czy działanie irracjonalne?". Andrzej Rafał Potocki o rozmowie Merkel-Łukaszenka

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 22:01
- Te tajemnicze rozmowy Angeli Merkel, te telefony do Alaksandra Łukaszenki są rzeczą naprawdę zastanawiającą. O czym pani kanclerz z panem Łukaszenką rozmawia? (...) Łukaszence udało się już coś osiągnąć, bo jednym z jego podstawowych celów jest to, by Europa uznała jego jako głowę państwa, jako prezydenta Białorusi - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta tygodnika "Sieci" Andrzej Rafał Potocki.
Tymczasowa zapora na granicy z Białorusią
Tymczasowa zapora na granicy z BiałorusiąFoto: DWOT / terytorialsi.wp.mil.pl

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina mówił w TVP Info, że problemy dotyczące kryzysu na polsko-białoruskiej granicy powinny być omawiane i rozwiązywane z udziałem Polski. Podkreślił, że Polska została zbyt późno powiadomiona o rozmowach, jakie przeprowadzili kanclerz Niemiec Angela Merkel z przywódcą Białorusi Alaksandrem Łukaszenką i prezydent Francji Emmanuel Macron z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, by odpowiednio zareagować. W Polskim Radiu 24 sytuację na granicy oraz związany z nią kontekst międzynarodowy komentował publicysta Andrzej Rafał Potocki.

premier merkel 1200 pap.jpg
Premier rozmawiał z kanclerz Niemiec. Müller: tematem sytuacja na granicy i koordynacja reakcji UE

Gość PR24 podkreślił, że sytuacja na granicy jest dynamiczna, a względny spokój w ostatnich godzinach jest efektem odparcia ataku migrantów i wspierających ich sił białoruskich przez polskich strażników granicznych wspieranych przez żołnierzy i policjantów.

- Teraz następuje przegrupowanie. Jakie będą dalsze losy? Scenariusze mogą być różne. Może być odpoczynek i powrót na pozycje i kolejny atak na polskich funkcjonariuszy, mogą być to próby przerwania granicy w różnych miejscach równolegle, ale również (...) nie można wykluczyć, że imigranci się po tym ataku zniechęcili do dalszych siłowych prób przekraczania polskiej granicy. Raczej mała szansa na to, ale to też jest prawdopodobne. Wtedy Łukaszenka będzie musiał przemyśleć, co dalej z tym fantem robić - mówił Andrzej Rafał Potocki.

Czytaj również:

Publicysta podkreślił, że celem ataków migrantów i działań Białorusinów jest próba destabilizacji Polski i nacisku na Europę, by przez wzbudzenie dużego niepokoju Alaksandr Łukaszenka mógł osiągać swoje korzyści polityczne.

- Co zresztą zdaje się Łukaszence trochę udawać. Bowiem te tajemnicze rozmowy Angeli Merkel, te telefony do Łukaszenki są rzeczą naprawdę zastanawiającą: o czym pani kanclerz z panem Łukaszenką rozmawia. (...) Łukaszence udało się już coś osiągnąć, bo jednym z jego podstawowych celów jest to, by Europa uznała jego jako głowę państwa, jako prezydenta Białorusi - zauważył Potocki.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:46 PR24_mp3 2021_11_17-21-35-20_Potocki.mp3 Andrzej Rafał Potocki o kryzysie na granicy ("Północ - Południe" / PR24)

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Andrzej Rafał Potocki (publicysta tygodnika "Sieci")
Data emisji: 17.11.2021
Godzina emisji: 21.35

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem