more_horiz

Perzyński: ceny uprawnień do emisji CO2 są szczególnie bolesne dla takich krajów jak Polska

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 13:45
- Reforma systemu EU ETS będzie tematem długich dyskusji, będzie on wracał jeszcze nie raz w rozmowach unijnych liderów - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Perzyński z BiznesAlert.pl.
Michał Perzyński w PR24: wysokie ceny uprawnień do emisji CO2 są szczególnie bolesne dla takich krajów jak Polska
Michał Perzyński w PR24: wysokie ceny uprawnień do emisji CO2 są szczególnie bolesne dla takich krajów jak PolskaFoto: Pixabay

Szefowie unijnych państw nie doszli do porozumienia podczas szczytu Rady Europejskiej. Przywódcy nie zgodzili się co do konkluzji dotyczących wzrostu cen energii oraz polityki UE w tym obszarze. Dlaczego nie można w tej sprawie osiągnąć porozumienia, o tym mówił gość PR24.

- Wysokie ceny uprawnień do emisji CO2 są szczególnie bolesne dla takich krajów jak Polska, które do produkcji energii wykorzystują głównie węgiel, a w naszym przypadku to aż 70 procent. Z kolei Francja, do produkcji energii wykorzystuje głównie atom, to w przypadku tego państwa aż 70 procent - wyjaśnił ekspert.

Różnice zdań

Dodał, że niemożność porozumienia wynika właśnie z powyższych różnic w procesie wytwarzania energii. - Kraje, które są uzależnione od węgla będą zawsze narzekać na system EU ETS. Nie znam wypowiedzi przedstawicieli unijnych, którzy powiedzieli iż system ten jest mechanizmem spekulacyjnym, ale temat ma być przedmiotem rozmów następnego posiedzenia Rady - powiedział Michał Perzyński.

Ceny uprawnień do emisji CO2 w 2021 roku wzrosły z 20 euro za tonę do prawie 90 euro. Polska uważa, że odpowiada za tę zmianę między innymi spekulacja na rynku uprawnień. Jednakże, jak piszą eksperci z BiznesAlert.pl, pakiet nowych regulacji Fit for 55 przyspieszający transformację energetyczną oraz walkę z emisją CO2 mógł mieć przeważające znaczenie.

Czytaj także:

- Jeżeli chodzi o sam kierunek reformy systemu EU ETS, Polska postulowała, by dać Komisji Europejskiej jakieś prawo do ingerencji w ten rynek, ale nie zapominajmy, że ten system został w ogóle wymyślony i skonstruowany jako ruchomy podatek. Sam rynek uprawnień do emisji kieruje się prawami popytu i podaży tak jak każdy rynek - wyjaśnił Michał Perzyński.


Posłuchaj
13:28 PR24_mp3 2021_12_17-12-44-57.mp3 M. Perzyński w PR24: wysokie ceny uprawnień do emisji CO2 są szczególnie bolesne dla takich krajów jak Polska ("Północ - Południe")

***

Audycja: "Północ - Południe"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Michał Perzyński z BiznesAlert.pl

Data emisji: 17.12.2021

Godzina: 12:44 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem