more_horiz

Dymisja Łukasza Mejzy. Tomasz Truskawa: dobrze się stało

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 13:30
- Polityk oskarżany o tego typu praktyki nie powinien znajdować się w rządzie czy pełnić żadnych funkcji publicznych do czasu rozstrzygnięcia sprawy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa).
Tomasz Truskawa
Tomasz TruskawaFoto: PR24/tb

Łukasz Mejza poinformował w czwartek, że podał się do dymisji z funkcji wiceministra sportu i turystyki. Zapowiedział, że nadal będzie wspierał obóz Zjednoczonej Prawicy.

Na początku miesiąca wiceminister sportu Łukasz Mejza wydał oświadczenie, w którym poinformował, że zawiesza swój udział w pracach resortu oraz że wystąpił do marszałek Sejmu o urlop od wykonywania obowiązków poselskich. Jest to pokłosie publikacji medialnych dotyczących spółek, których w przeszłości był właścicielem. Zawieszenia udziału w pracach ministerstwa sportu i turystyki do czasu wyjaśnienia sprawy tych doniesień oczekiwał od niego klub PiS.

"Dymisja powinna nastąpić"

Tomasz Truskawa ocenił, że dymisja ministra Mejzy była wymuszona przez media. - Dobrze się stało, że do niej w końcu doszło. Czas pomiędzy ujawnieniem niecnych praktyk a dymisją był zbyt długi. (…) Może ktoś powiedzieć, że polityk nie podaje się do dymisji tuż po publikacji, ale dotyczyła ona niezwykle wrażliwej sfery, więc ta dymisja powinna nastąpić niezależnie od sądowego, czy pozasądowego, rozstrzygnięcia - komentował.

- To jedna ze słabości polskiego systemu partyjnego, często sięga się po kanapowe ugrupowania czy pojedynczych posłów, by zapewnić sobie większość rządzącą, to niewątpliwie wpływa na to, że politycy o dość niesprecyzowanych poglądach obejmują funkcje publiczne. To dotyczyło także wielu sytuacji w przeszłości - dodał publicysta.

Gość audycji zaznaczył, że ma nadzieję, iż sam poseł Mejza i jego środowisko będą działać w interesie stabilności i państwa polskiego. - Z obrony partyjnych kolegów słynie inna formacja i nie jest to formacja współrządząca - powiedział Tomasz Truskawa.

Posłuchaj
21:04 PR24_mp3 2021_12_24-12-37-30.mp3 Tomasz Truskawa o dymisji wiceministra Łukasza Mejzy (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)

Wirtualna Polska opublikowała pod koniec listopada szereg artykułów, w których opisała działalność dawnej firmy Łukasza Mejzy oferującej wyjazdy zagraniczne osobom nieuleczalnie chorym (w tym dzieciom), m.in. na nowotwory, Alzheimera czy Parkinsona. Firma miała oferować kosztowne leczenie metodami uznawanymi na całym świecie za niesprawdzone i niebezpieczne. Według portalu interes Mejzy nie wypalił, za to pozostawił po sobie wielu oszukanych pacjentów i ich rodziny.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Tomas Truskawa

Data emisji: 24.12.2021

Godzina emisji: 12.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także