Zjednoczenie polityczne ws. Ukrainy. Prof. Chwedoruk: będziemy oceniać "po owocach"
- Dobrze, że temperatura wewnętrznych sporów nieco sadła. Ona niezależnie od dramatu, który obserwujemy za naszą południowo-wschodnią granicą, i tak była nieadekwatnie wysoka do naszych problemów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.
2022-03-11, 22:27
Uroczystym Zgromadzeniem Narodowym uczczono 23. rocznicę przyjęcia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas wydarzenia przemawiał prezydent Andrzej Duda, z parlamentarzystami połączył się także z Kijowa prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Przemówienie wygłosił także sekretarz generalny ONZ Jens Stoltenberg. Posłowie i senatorowie przyjęli także uchwałę z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. O kształcie polskiej klasy politycznej w obliczu trwającej na Ukrainie wojnie mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk.
Zjednoczenie klasy politycznej
Gość PR24 stwierdził, że tak naprawdę działania polskiej klasy politycznej - czy opozycji, czy koalicji rządzącej - ocenić będzie można "po owocach", podobnie jak w przypadku pandemii czy kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią.
- Będziemy mogli rzetelnie to oceniać z pewnego dystansu czasowego. Dobrze oczywiście, że temperatura wewnętrznych sporów nieco sadła. Ona niezależnie od dramatu, który obserwujemy za naszą południowo-wschodnią granicą, i tak była nieadekwatnie wysoka do naszych problemów. Chyba zresztą rzeczywistość boleśnie potwierdza taką diagnozę - mówił prof. Rafał Chwedoruk.
REKLAMA
Dylemat po wojnie?
Gość audycji zauważył, że "najważniejsze aspekty związane z tym konfliktem nie wpisywały się wprost w różne osie sporów wśród polskich elit politycznych", jednak - jego zdaniem - musimy w pewnym momencie, w długim terminie, "stanąć przed wyzwaniem i dylematem, który wcześniej towarzyszył polskiej polityce, choć nie zawsze był werbalizowany", a mianowicie chodzi o rozpięcie pomiędzy USA - najważniejszym dla Polski sojusznikiem, a Europą Zachodnią, z którą gospodarczo jesteśmy "zrośnięci organicznie".
- A jak widać wyraźnie, interesy Stanów Zjednoczonych i głównych państw Europy Zachodniej w wielu aspektach są od siebie odległe i to bynajmniej nie od dzisiaj, nie od wczoraj, ale powiedziałbym - czego nie chcemy dostrzec - od głębokich lat 60., kiedy wówczas zaczynały się dyskusje o polityce surowcowej i relacjach ze Związkiem Radzieckim - podkreślił prof. Chwedoruk, dodając, że wobec tego po zakończeniu wojny - oby jak najszybszym - można spodziewać się powrotu tychże dylematów.
W drugiej części audycji rozmówcą PR24 był korespondent TVP z Ukrainy Tomasz Grzywaczewski.
- Ostrzał celów cywilnych w Mikołajowie. "Rosjanie chcą odwrócić uwagę od ruchów wojsk" [RELACJA]
- Sejm uchwalił ustawę o obronie ojczyzny. Szef MON: świetna wiadomość dla bezpieczeństwa Polski
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Goście: prof. Rafał Chwedoruk (politolog, UW), Tomasz Grzywaczewski (korespondent TVP World na Ukrainie)
Data emisji: 11.03.2022
Godzina emisji: 21.35
IAR/PR24/jmo
Polecane
REKLAMA