Były kanclerz chce utrzymania relacji z Rosją. Król: to żałosne i bulwersujące
- Zabójców, morderców i bandytów trzeba izolować od cywilizowanego świata, broniąc pokoju, spokoju i życia obywateli nienapadniętych przez postsowiecką Rosję - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Król, komentując wypowiedzi byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera. Stwierdził też, że wypowiedzi szefa MSZ Austrii o zastępczych, wobec akcesji, formach współpracy UE i Ukrainy, to "koło ratunkowe rzucone Putinowi".
2022-04-25, 13:55
Były kanclerz Niemiec, Gerhard Schröder, w wywiadzie dla "New York Times" przekonywał, że "nie można na dłuższą metę izolować kraju takiego jak Rosja, ani politycznie, ani ekonomicznie". Były lider SPD, który wciąż zatrudniony jest w rosyjskich spółkach energetycznych Gazprom i Nord Stream, przekonuje, że "niemiecki przemysł potrzebuje surowców, które ma Rosja. Nie chodzi tylko o ropę i gaz, ale także o rzadkie surowce, których nie da się łatwo zastąpić".
"Kamerdyner, lokaj Putina"
- Ta wypowiedź jest żałosna i bulwersująca - ocenił w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Król. Porównał to do odmowy izolowania w więzieniu sprawcy zabójstwa. - Zabójców, morderców i bandytów trzeba izolować od cywilizowanego świata, broniąc pokoju, spokoju i życia obywateli nienapadniętych przez postsowiecką Rosję - stwierdził gość "Północ-południe". - Ta wypowiedź jest żałosna - podkreślił.
W ocenie rozmówcy Magdaleny Złotnickiej, wypowiedzi byłego kanclerza Niemiec, który "jest kamerdynerem i lokajem Putina", są "żałosne". - Przed rozpoczęciem wojny Schröder mówił, że Ukraina "pobrzękuje szabelką" - przypomniał i podkreślił, że on żadnych gróź” wobec Rosji ze strony Ukrainy nie słyszał.
Sprzeciw wobec bloku polsko-ukraińskiego
Gość Polskiego Radia 24 skomentował także deklaracje szefa MSZ Austrii, który przekonywał w austriackich mediach, że jest przeciwny pełnemu członkostwu Ukrainy w UE i proponował zastępcze modele integracji, jak umowy partnerskie, czy włączenie Ukrainy do EOG. - Nie wiem, co nim kieruje, ale, jak powszechnie wiadomo, Austria jest bardzo silnie związana interesami z Rosją i jest nieformalnym ambasadorem interesów rosyjskich na terenie Unii Europejskiej. Być może to demonstracyjne oświadczenie ministra spraw zagranicznych Austrii ma być kołem ratunkowym rzuconym Putinowi - przekonywał Marek Król.
REKLAMA
Jak dodał, takie rzucanie koła wcale go nie dziwi. - Austria zrobi wszystko, podobnie, jak Francja i Niemcy, by w środkowej Europie nie powstał silny blok gospodarczy krajów takich, jak Ukraina, czy Polska - wskazał, nawiązując do umowy podpisanej w sobotę między szefami rządów Polski i Ukrainy.
- Prawda jest taka, że również Francuzi są przeciwni temu. Nie demonstrują tego oficjalnie, ale są niechętni - szczególnie rolniczy francuscy, bo potencjał ukraińskiego rolnictwa jest ogromny, a rolnicy francuscy odbierający największe w UE dopłaty do swoich produkcji, zagrożeni byliby bardzo poważną konkurencją - powiedział Marek Król.
Posłuchaj
Marek Król krytykuje wypowiedzi Gerharda Schroedera o Rosji: żałosne, bulwersujące ("Północ-południe"/ PR24) 18:16
Dodaj do playlisty
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- "Nie będzie powrotu do tego, co było". Premier o relacjach z Rosją i nowym porządku geopolitycznym
- Jan Piekło: kanclerz Scholz, podobnie jak Schröder, ma problemy z optyką wschodnią
- "Tam gazociąg kończy bieg". Doleśniak-Harczuk o powiązaniach władz landu z Nord Streamem 2
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
REKLAMA
***
Audycja: "Północ-południe"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Marek Król (publicysta)
Data emisji: 25.04.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 12.37
mbl
Polecane
REKLAMA