more_horiz

"Był wzorem prawdy w sztuce". Janusz Kukuła o życiu i twórczości Franciszka Pieczki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 22:31
- Franciszek Pieczka był wzorem prawdy w sztuce - wierzyliśmy, że postaci, które tworzy, istnieją naprawdę. To jest dowód na potęgę sztuki. Zawsze, kiedy na niego patrzyłem, towarzyszyło mi uczucie, że wierzę mu bezgranicznie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Był wzorem prawdy w sztuce. Janusz Kukuła o życiu i twórczości Franciszka Pieczki
"Był wzorem prawdy w sztuce". Janusz Kukuła o życiu i twórczości Franciszka PieczkiFoto: Michal Gmitruk/Forum

W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka, jeden z największych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych. O śmierci artysty poinformowała jego rodzina. Ponad pół wieku aktor był związany z Teatrem Polskiego Radia, w którym nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury. Występował też w powieści radiowej "W Jezioranach".

Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, artysta "był pogodzony z losem i nie bał się starości". - Istnieje klasyczna definicja prawdy, o której często zapominamy. A Franciszek Pieczka był wzorem prawdy w sztuce - cokolwiek robił, to wierzyliśmy, że postaci, które tworzy, istnieją naprawdę. A przynajmniej mogły istnieć - mogły tak mówić i się tak zachowywać. To jest dowód na potęgę sztuki. Zawsze, kiedy na niego patrzyłem i go słuchałem, towarzyszyło mi uczucie, że ja wierzę mu bezgranicznie. To było takie piękne - wskazał.

Odszedł Franciszek Pieczka

Gość audycji dodał ponadto, że Franciszek Pieczka był obecny w życiu wielu ludzi od zawsze i w różnorodnych wydaniach. Wskazał, że aktor potrafił pięknie grać bajkowe role. - On tak pięknie mówił. Ten głos zostanie z nami na zawsze. Takiego głosu już nigdy nie będzie - podkreślił, dodając, że wszyscy w Polsce wiedzieli, jak wygląda artysta oraz że znali go i kochali.

- Mam poczucie, że to jego piękne, mądre i dobre życie powinno być dla nas inspiracją. I takim świadectwem, że jednak można osiągnąć spełnienie oraz dotrzeć do wielkiej prawdy i wielkiego szczęścia, o jakim wszyscy marzymy. On był na to dowodem - powiedział Janusz Kukuła.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
07:06 PR24_mp3 2022_09_23-21-51-05.mp3 Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła o życiu i twórczości Franciszka Pieczki ("Północ-Południe"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Północ - Południe

Prowadzi: Krzysztof Grzybowski

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 23.09.2022

Godzina emisji: 21.51

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także