more_horiz

Prezydent o projekcie zmian w ustawie o SN. Karnowski: w mojej opinii nie zapowiedział weta

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 13:15
- Prezydent Andrzej Duda nie zapowiedział weta do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, a co najwyżej pewien stan napięcia, który trochę potrwa - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, red. naczelny tygodnika "Sieci". 
Prezydent o projekcie zmian w ustawie o SN. Karnowski: w mojej opinii nie zapowiedział weta
Prezydent o projekcie zmian w ustawie o SN. Karnowski: w mojej opinii nie zapowiedział wetaFoto: PR

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że będzie oceniał projekt ustawy o Sądzie Najwyższym pod względem zgodność zmian z konstytucją, ale również uwzględniając suwerenne prawa Polski do kształtowania wymiaru sprawiedliwości. W opinii gościa PR24 prezydent zapowiedział sięganie po szczegółowe analizy prawne.

- Ma rację, podnosząc kwestie żelaznego charakteru nominacji sędziowskiej, którą on sam wręcza i przyznaje. Zgadzam się też z prezydentem, że to są kwestie ważne, nie można lekceważyć wymiaru sprawiedliwości. Oczywiście są polityczne konieczności związane z kompromisem. Uważam, że należy go zawrzeć, ale też wszystko trzeba zanalizować na chłodno i starannie - powiedział Jacek Karnowski.

"Są wprowadzone bezpieczniki"

Dodał, iż nie wiemy, jak będzie wyglądała w praktyce zmiana. Zauważył, że w projekcie znalazły się ustępstwa, ale też i "bezpieczniki", jakie wprowadzili nasi negocjatorzy. Gość PR24 powiedział, iż należy przyjąć taką strategię, by być gotowym do doprecyzowania tego systemu, jeśli okazałoby się, że ten bardzo źle działa. Red. naczelny tygodnika "Sieci" dodał, że nie ma wrażenia, iż prezydent zapowiedział weto projektu ustawy.

Andrzej Duda zaznaczył, że będzie obserwował prace nad projektem noweli ustawy o Sądzie Najwyższym w parlamencie. Zapewnił, że w pracach będą uczestniczyli jego przedstawiciele. Przypomniał, że ostatnią częścią procesu legislacyjnego jest rozpatrzenie jej przez prezydenta RP.


Posłuchaj
23:17 PR24_mp3 2022_12_15-12-35-37.mp3 Prezydent o projekcie zmian w ustawie o SN. Karnowski: w mojej opinii nie zapowiedział weta ("Północ - Południe")

***

Audycja: "Północ - Południe"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Jacek Karnowski (red. naczelny tygodnika "Sieci")

Data emisji: 15.12.2022

Godzina: 12:35

kor

Zobacz także

Zobacz także