more_horiz

Co z kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji? Budzisz: interesy państw Zachodu są rozbieżne

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 13:50
Interesy poszczególnych państw obozu sojuszniczego, który wspiera Ukrainę, są rozbieżne. W związku z tym każdy pakiet sankcji jest poprzedzony bardzo trudnymi rokowaniami i sojusznicy starają się ustalić taki kształt, który w najmniejszym stopniu naruszy interesy Zachodu - skomentował w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz (Strategy&Future).
Co z kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji?
Co z kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji?Foto: Amani A/Shutterstock

Ministrowie spraw zagranicznych krajów bałtyckich i Polski na spotkaniu w stolicy Łotwy zwrócili uwagę, że Unia Europejska nie powinna czekać z kolejnymi restrykcjami wobec Rosji za zbrodnie dokonywane na Ukrainie. Według szefa polskiego MSZ Zbigniewa Raua 10. pakiet unijnych sankcji na Rosję powinien zostać wprowadzony w życie jak najszybciej.

Gość Polskiego Radia 24 Marek Budzisz (Strategy&Future) został zapytany o to, dlaczego Zachód cały czas decyduje się na rozdrabnianie embarga nakładanego na Moskwę. Jego zdaniem dzieje się tak przede wszystkim z tego powodu, że interesy poszczególnych państw dużego obozu sojuszniczego, który wspiera Ukrainę, są rozbieżne.

Co z kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji?

- W związku z tym każdy pakiet sankcji jest poprzedzony bardzo trudnymi rokowaniami i sojusznicy starają się ustalić taki kształt, który w najmniejszym stopniu naruszy interesy państw wspierających Ukrainę w szeroko rozumianym bloku Zachodu - wyjaśnił.

Jak wskazał, wobec tego zawsze mamy do czynienia z pewnym kompromisem. - Są różne stanowiska - są takie państwa, które chciałyby zaostrzenia polityki sankcyjnej - jak na przykład Polska czy państwa bałtyckie. No ale są też państwa Unii Europejskiej, takie jak Węgry czy Austria, które chciałyby w ogóle ruchu w drugą stronę, czyli złagodzenia polityki sankcyjnej wobec Rosji - skomentował.

Zapytany z kolei o luki w egzekwowaniu embarg, gość audycji zwrócił uwagę na kwestie jurysdykcji. - Czym innym jest osiągniecie pewnego kompromisu związanego z kształtem sankcji, ponieważ nawet jeśli to jest realne, to potem jeszcze pojawia się problem egzekucji tychże sankcji - powiedział.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
18:10 PR24_mp3 2023_02_01-12-40-25.mp3 Marek Budzisz o sankcjach wobec Rosji ("Północ - Południe"/ Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Północ - południe

Prowadziła: Magdalena Złotnicka

Gość: Marek Budzisz (Strategy&Future)

Data emisji: 1.02.2023 r.

Godzina emisji: 12.40

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także