more_horiz

Gen. Komornicki: sprzęt powinien trafiać na Ukrainę z półrocznym wyprzedzeniem w stosunku do potrzeb

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 14:00
- Sprzęt na Ukrainę powinien trafiać z Zachodu z półrocznym wyprzedzeniem w stosunku do potrzeb. Tymczasem jest odwrotnie. Powoduje to, że Ukraińcy ponoszą niepotrzebne straty. Wojna się przeciąga, a czas gra na rzecz Rosji - przestrzegał w Polskim Radiu 24 były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. Leon Komornicki.
Gen. Komornicki: wojna staje się konfliktem długotrwałym, wyniszczającym Ukrainę, zagrażającym bezpieczeństwu europejskiemu
Gen. Komornicki: wojna staje się konfliktem długotrwałym, wyniszczającym Ukrainę, zagrażającym bezpieczeństwu europejskiemuFoto: paparazzza/shutterstock

W środę zakończył się szczyt NATO w WilniePrezydent Ukrainy w nagraniu wideo wyemitowanym w nocy ze środy na czwartek powiedział, że "szczyt NATO w Wilnie dał Ukrainie fundamenty bezpieczeństwa jak nigdy przedtem i drogę do członkostwa w Sojuszu". Wołodymyr Zełenski powtórzył to, co mówił wcześniej w stolicy Litwy. "Rozwialiśmy wszelkie wątpliwości lub niejasności co do tego, czy Ukraina będzie w NATO" - stwierdził. - Będzie - podkreślił prezydent.

Rozgoryczenie

Jednak zdaniem gościa Polskiego Radia 24 prezydent Ukrainy może czuć się rozgoryczony. - Rozumiem go i mu współczuję. Wymagający warunek, że Ukraina musi wygrać, aby stać się członkiem NATO, należało postawić na początku wojny. W 80 proc. realizacja tego celu zależy od Zachodu. Od dostaw techniki i sprzętu wojskowego, wszystkich systemów walki. Wojna staje się konfliktem długotrwałym, wyniszczającym Ukrainę, zagrażającym bezpieczeństwu europejskiemu - powiedział gen. Leon Komornicki.

Pomoc Zachodu

Były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP podkreślił, że Ukraina jest całkowicie zdana na pomoc Zachodu. - Ukraiński przemysł obronny nie produkuje czołgów, samolotów i amunicji, a wojna ma charakter przemysłowy, na dużą skalę. Armia ukraińska walczy dzielnie, ale do zwycięstwa potrzebuje narzędzi, które pozwolą razić Rosjan głęboko poza linią frontu. Chodzi o to, aby odciąć dopływ na teren Ukrainy dostawy sprzętu dla Rosjan. Rosja przeszła na produkcję wojenną, wytwarza ok. 100 czołgów miesięcznie, oczywiście starszej generacji, ale walczy ilością żołnierza i techniki. Rosyjska gospodarka nie upadła, sankcje nie do końca są skuteczne - tłumaczył gen. Komornicki.

- Wojna na Ukrainie wymaga natychmiastowych działań i decyzji. Nie ma na co czekać. Sprzęt na Ukrainę powinien trafiać z Zachodu z półrocznym wyprzedzeniem w stosunku do potrzeb. Tymczasem jest odwrotnie. Powoduje to, że Ukraińcy ponoszą niepotrzebne straty. Wojna się przeciąga, a czas gra na rzecz Rosji - dodał były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP.     

Posłuchaj
21:42 PR24 2023_07_13-12-36-14.mp3 Gen. Leon Komornicki gościem Błażeja Prośniewskiego (Północ - Południe)

 

Wśród najważniejszych ustaleń zakończonego w środę dwudniowego szczytu NATO w Wilnie znalazły się: postanowienie o usunięciu wymogu wypełnienia przez Kijów Planu Działań na rzecz Członkostwa (MAP), zainaugurowanie prac Rady NATO-Ukraina, powołanie nowych planów obronnych Sojuszu oraz przedstawienie Ukrainie przez państwa grupy G7 nowych gwarancji bezpieczeństwa.

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Północ - Południe

Prowadzący: 

Gość: gen. Leon Komornicki (b. zastępca szefa Sztabu Generalnego WP)

Data emisji: 13.07.2023 

Godzina emisji: 12.35

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także