"Rosja narzuciła wojnę na wyniszczenie". Jacek Raubo o sytuacji na froncie w Ukrainie

- Nie ma strategicznej zmiany, ani po jednej, ani po drugiej stronie, trwają bardzo zacięte walki w różnych częściach frontu, jak Awdijiwka. Użycie sprzętu wskazuje na to, że Rosjanom nie kończą się systemy uzbrojenia (…). Ewidentnie mamy wojnę industrialną, której Europa nie widziała od czasów I i II wojny światowej - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Raubo (defence24.pl)

2024-02-13, 14:35

"Rosja narzuciła wojnę na wyniszczenie". Jacek Raubo o sytuacji na froncie w Ukrainie
Bez wsparcia sprzętem i amunicją z Zachodu Ukraina nie miałaby możliwości powstrzymywania ataków Rosji. Foto: facebook.com/zelenskiy.official

Awdijiwka, w obwodzie donieckim, pozostaje głównym punktem rosyjskich operacji na Ukrainie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni rosyjskie siły prawdopodobnie dokonały rotacji dodatkowych sił w sektorze Awdijiwki, zwiększając presję na ukraińskie pozycje w mieście, natomiast Ukraina nadal przeprowadza kontrataki, aby zapewnić, że główna droga zaopatrzeniowa pozostaje otwarta.

"Aktywizacja dużej ilości sprzętu i ludzi"

Jacek Raubo zwracał uwagę, że strategia walczących stron się nie zmieniała, choć, jak dodał, strona rosyjska potrafi w wielu aspektach wyciągnąć wnioski z przebiegu walk i np. zwiększyć nasycenie systemami bezzałogowymi. - Mamy przede wszystkim narzuconą Ukrainie wojnę na wyniszczenie, polegającą na aktywizacji dużej ilości sprzętu, ludzi, przestrzeni materiałowej - zauważył.

Próby przeciążenia obrony przeciwrakietowej Ukrainy

- Dochodzi także do ataków saturacyjnych, takich, które obciążają systemy obrony przeciwrakietowej strony ukraińskiej, po to aby wprowadzić terror powietrzny, uderzać w infrastrukturę krytyczną, a przede wszystkim obniżać poziom bezpieczeństwa w całej Ukrainie - dodał ekspert.

Posłuchaj

Jacek Raubo o sytuacji na froncie w Ukrainie (Polskie Radio 24 / Północ - Południe) 22:12
+
Dodaj do playlisty

Od początku wojny na Ukrainie Rosja straciła ponad 3000 czołgów oraz 5600 pojazdów opancerzonych i bojowych wozów piechoty - podał we wtorek Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS). Jak zwracają uwagę autorzy raportu, Rosja nadal ma w magazynach wystarczającą liczbę pojazdów opancerzonych niższej jakości, aby móc uzupełniać straty przez jeszcze około trzy lata.

REKLAMA

Czytaj także:


Więcej w zapisie audycji.

    * * *

    Audycja: Północ - Południe 

    Prowadzący: Maciej Wolny

    REKLAMA

    Gość: Jacek Raubo

    Data emisji: 13.02.2024

    Godzina emisji: 12.35

    PR24/ka/kormp

    REKLAMA

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej