"Dyskutowanie z Izraelem wokół tego, co dotyczy Polski, zrodziło pole do kwestionowania ustawy"

Trwa izraelsko-polski spór dotyczący uchwalonej przez rodzime władze ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Czy rzeczywiście obawy Żydów względem nowego prawa są uzasadnione? O tym w Debacie Polskiego Radia 24 rozmawiali dr Ewa Kurek, historyk, a także Andrzej Ochalski, filozof. 

2018-02-17, 11:54

"Dyskutowanie z Izraelem wokół tego, co dotyczy Polski, zrodziło pole do kwestionowania ustawy"
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Kamil PIKLIKIEWICZ/EASTNEWS

Posłuchaj

17.02.18 Debata PR24: O sporze izraelsko-polskim
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślała na naszej antenie dr Ewa Kurek, Tel-Awiw nie powinien zgłaszać pretensji do znowelizowanej ustawy o IPN. W tym kontekście historyk wskazywała na to, że podobne zapisy, zakładające penalizację kwestii negowania Holokaustu, funkcjonują w izraelskim prawie od niemal 40 lat. Zdaniem gościa PR24, obecne zamieszanie to wynik "błędu w sztuce dyplomacji".

– Czy jak Izrael w 1981 roku uchwalał podobną ustawę to konsultował tę sprawę z Polską? Nie. Dlaczego zatem polscy politycy konsultowali nowe prawo przed i po uchwaleniu? To nasze prawo – komentowała dr Ewa Kurek. – Państwo Izrael liczy ponad 70 lat. Nie znam przypadku, w którym Kneset zwróciłby się do Polaków z pytaniem, czy może uchwalić daną ustawę. Dyskutowanie z Izraelem wokół tego, co dotyczy Polski, zrodziło pole do kwestionowania ustawy – dodawała.

W opinii Andrzeja Ochalskiego, "dyskusja dotycząca nowelizacji ustawy o IPN to okazja, by pokazać polskie racje". – Siła stereotypów, które są kierowane przeciwko nam, zarówno w Izraelu, jak i diasporach żydowskich w USA, a także w niektórych środowiskach w Polsce, jest silna. To efekt zakorzenienia myślenia, które zakłada wyjątkowość Shoah. Pozwoliłbym społecznościom żydowskim na uznawanie tej wyjątkowości, ale trzeba pamiętać o tym, że akty ludobójcze w XX wieku były mnogie – wskazywał filozof, przypominając m.in. o ludobójstwie Ormian.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, "każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech". Zapisy wzbudziły m.in. protesty w Izraelu.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wojciech Reszczyński.   

Polskie Radio 24/zz

__________________

REKLAMA

Data emisji: 17.02.18

Godzina emisji: 10.10


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej