"Była odpowiedzią na zagrożenia". Marek Lewandowski o Solidarności

- Solidarność zawsze była odpowiedzią na zagrożenia, które przed nami stawały. Dlatego raz była bardziej ruchem społecznym, raz wręcz partią polityczną, innym razem komitetem wyborczym i związkiem zawodowym - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". Gośćmi audycji byli także: Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ "Solidarność" i dr Wojciech Myślecki, działacz opozycji demokratycznej w czasie PRL.

2020-08-29, 10:48

"Była odpowiedzią na zagrożenia". Marek Lewandowski o Solidarności
10 listopada 1982 roku. Manifestacja w drugą rocznicę rejestracji NSZZ "Solidarność". Foto: PAP/Wojciech Kryński

"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi." Te słowa papieża Jana Pawła II padły w Warszawie w 1979 roku. Rok później powstał 10-milionowy ruch społeczny "Solidarność".

Powiązany Artykuł

pap_19810628_06L (1).jpg
Anna Walentynowicz - matka Solidarności. "Była wyczulona na ludzką krzywdę"

- "Solidarność" była wielką nadzieją. Od początku wiedziałem, że to nie jest tylko kwestia związku zawodowego. To było otwarcie całkowicie nowego rozdziału w historii, nie tylko w historii Polski. Od początku plasowałem się na tym skrzydle niepodległościowym, czyli takim, które widziało w "Solidarności" wielki ruch społeczny, który musi zaowocować odzyskaniem niepodległości, odzyskaniem Polski demokratycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Myślecki. 


Posłuchaj

Marek Lewandowski, Janusz Śniadek i Wojciech Myślecki o "Solidarności" (Debata w PR24) 51:16
+
Dodaj do playlisty

 

Marek Lewandowski podkreślił, że "Solidarność" powstała dzięki masowym protestom robotników. - To oni ostatecznie przesądzili o tym, że władza cofnęła się i ugięła, i powstał związek zawodowy. Ale ponieważ w komunizmie - poza Kościołem - nie było innej przestrzeni wolności, bardzo szybko "Solidarność" stała się miejscem dla wszelkich ruchów opozycyjnych, wolnościowych, różnych podziemnych stowarzyszeń - zaznaczył. 

REKLAMA

Czytaj też:

- Ten związek zawodowy, który był wołaniem o godność pracy, szybko stał się czymś więcej. "Solidarność", którą znamy z końca 1981 roku to była wielka fala społeczna, która starała się zmieniać rzeczywistość - dodał Lewandowski. 

Janusz Śniadek powiedział, że "Solidarność" była darem z nieba. - Darem z nieba, ponieważ była realizacją tego wielkiego wołania świętego Jana Pawła II: "Niech zstąpi Duch Twój". I ten Duch zstąpił i działał. "Solidarność" jest odpowiedzią na zagrożenia. W 2003 roku, kiedy byliśmy u papieża z pielgrzymką w Rzymie, powiedział on, że misją "Solidarności" jest obrona godności człowieka, obrona ludzi pracy. W tym dokładnie zawiera się to sformułowanie, że "Solidarność" musi być odpowiedzią na zagrożenia - podkreślił gość PR24. 

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: Marek Lewandowski, Janusz Śniadek, dr Wojciech Myślecki

Data emisji: 29.08.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 9.06

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej