"Musi dojść do porozumienia USA i Rosji". Artur Wróblewski o warunku zmian na Białorusi

- Sankcje frontalne, nakładane sektorowo na Rosję, mogą wpłynąć na Kreml by odpuścił Mińsk - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Wróblewski. Gośćmi audycji byli też publicyści: Miłosz Manasterski i Krzysztof Karnkowski. 

2020-09-12, 10:30

"Musi dojść do porozumienia USA i Rosji". Artur Wróblewski o warunku zmian na Białorusi
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Twitter

Premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o programie "Poland. Business Harbour" podkreślił, że "chce, by Polska stała bezpiecznym schronieniem dla inżynierów, programistów, startupów i firm IT z Białorusi".

W ramach akcji, która ma ułatwić znalezienie schronienia w Polsce Białorusinom, osoby z wykształceniem technicznym lub doświadczeniem w branży IT, otrzymają wizę w trybie przyspieszonym. Na apel o przygotowanie ofert pracy odpowiedziały polskie firmy informatyczne.

Goście PR24 dyskutowali między innymi o tym jak pomagać Białorusi i nie zostać posądzonym o ingerencję w wewnętrzne sprawy tego kraju gdzie trwają protesty przeciwko fałszerstwom wyborczym.

"Łukaszenka to satrapa"

Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie" powiedział, że w odróżnieniu od wszystkich innych protestów bloku wschodniego, którym Polacy kibicowali, na Białorusi nastroje społeczne skierowane są przeciwko przywódcy, który rządzi zbyt długo.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

Morawiecki PAP-1200.jpg
Mateusz Morawiecki: chcemy zaproponować pakiet gospodarczy i ruch bezwizowy dla Białorusinów

- Aleksandr Łukaszenka to typowy satrapa, oderwany od rzeczywistości i ludzi. Nie jest to jednak protest antyrosyjski. Obecna opozycja na Białorusi skierowana jest raczej przeciwko przywódcy kraju - mówił publicysta.

Odnosząc się do pytania jak pomagać by nie zostać posądzonym o mieszanie się w sprawy białoruskie powiedział, że trzeba bardzo uważać, a przyda się tu polskie doświadczenie walki o wolność. - Nasza polityka w tej chwili wobec Białorusi jest rozsądna, z jednej strony skupia się na symbolach, a z drugiej, są to działania prodemokratyczne i biznesowe - zauważył Krzysztof Karnkowski.

"Porozumienie USA i Moskwy"

Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego powiedział, że warunkiem powodzenia zmian na Białorusi jest porozumienie się w tej sprawie pomiędzy Moskwą, a Waszyngtonem. Jak, dodał, w tej chwili nikt decyzji nie podejmie ze względu na wybory prezydenckie w USA, które odbędą się 3 listopada.

- Nie wierzę, że Francja czy Niemcy będą w stanie coś wymusić na Rosji w sprawie Białorusi, co moim zdaniem, jest konieczne. To Rosja pomaga białoruskiej gospodarce, która zresztą jest nieefektywna, nie jest w stanie poradzić sobie bez transformacji - powiedział politolog.

REKLAMA


Posłuchaj

K. Karnkowski, M. Manasterski i A. Wróblewski o pomocy Białorusi ("Debata w PR24") 51:36
+
Dodaj do playlisty

 

Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej dodał, że Aleksandr Łukaszenka niestety od dłuższego czasu buduje nastroje antypolskie na Białorusi. Jak podkreślił, wskazuje on na możliwe ryzyko zwracania się ku Zachodowi w tym ku Polsce.

"Dwutorowe działanie"

- Mam nadzieję, że obraz przechadzającej się swobodnie po Krakowskim Przedmieściu w Warszawie Swietłany Cichanouskiej, liderki białoruskiej opozycji, która odwiedziła Polskę i rozmawiała z premierem Mateuszem Morawiecki, zmieni to.

Publicysta chwalił jednocześnie polski rząd za dwutorowe działania w stosunku do Białorusi. Z jednej strony, jak zauważył, próbuje pozyskać i zaprzyjaźnić się z białoruskimi elitami, a z drugiej strony, jest przygotowany na scenariusz długotrwałego dochodzenia Białorusi do demokracji, stąd duże otwarcie na uchodźców.

REKLAMA


Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: red. Jerzy Jachowicz

Goście: dr Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego), dr Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie") i Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna)

Data emisji: 12.09.2020

REKLAMA

Godzina: 09.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej