X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Politolog: Bielan i Bortniczuk chcą uratować Porozumienie dla Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 11:16
- Fakt flirtowania Jarosława Gowina z PSL i nielojalności ws. wyborów prezydenckich nie był konstruktywny. Dlatego doszło do rokoszu na czele z Kamilem Bortniczukiem i Adamem Bielanem, którzy chcą uratować Porozumienie dla Zjednoczonej Prawicy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Artur Wróblewski. Gośćmi byli również prof. Jacek Reginia-Zacharski i publicysta Miłosz Manasterski.
Audio
  • Prof. Jacek Reginia-Zacharski, Miłosz Manasterski i dr Artur Wróblewski gośćmi Jerzego Jachowicza (Debata w PR24)
Adam Bielan
Adam BielanFoto: PAP/Piotr Polak

Zdaniem Miłosza Manasterskiego sytuacja jest groźna politycznie i będzie trudna do rozwiązania. - Mamy do czynienia z sytuacją dwuwładzy. Wiceprezes Porozumienia i europoseł Adam Bielan dokonał analizy statutowej, można zapytać dlaczego w tym momencie, i wyszło mu, że kadencja prezesa Jarosława Gowina minęła kilka lat temu i trzeba wybrać nowe przywództwo w partii. Ponieważ, jego zdaniem, szefem nie jest Gowin, to powinien nim być wiceprezes Bielan, który uważa się sobie za p.o. prezesa. Tymczasem zwolennicy Gowina tłumaczą, że w związku z pandemią nie można było przeprowadzić wyborów w partii - powiedział publicysta.


1200_Bielan_PAP.png
"Koalicja rządowa absolutnie nie jest zagrożona". Bielan o konflikcie w Porozumieniu

Publicysta zauważył, że jest to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. - Działania polegają na wzajemnym wykluczaniu się z partii. Z niektórych informacji wynika, że Adam Bielan i Kamil Bortniczuk zostali wyrzuceni z Porozumienia. Oni sami uważają, że byłoby to niezgodne ze statutem partii. Jeżeli mamy tak ostry spór i każda ze stron twierdzi, że ma rację, to może być bardzo trudno o kompromis. Wygląda na to, że rozstrzygnięcie może zapaść tylko przed sądem. Jest pytanie jak odbije się to na większości parlamentarnej - tłumaczył Manasterski. - Oskarżenia ze strony Adama Bielana nie dotyczą tylko złamania statutu partii. Bielan zarzuca Gowinowi, że chciał być premierem i stworzyć alternatywną koalicję z opozycją podczas negocjacji ws. terminu wyborów prezydenckich. Oskarżenia o brak lojalności mogą być bardzo trudne do obalenia - dodał. 

Czytaj także:

Dr Artur Wróblewski zwrócił uwagę, że Porozumienie Jarosława Gowina jest pewnego rodzaju "ciałem obcym" w Zjednoczonej Prawicy. - Jarosław Gowin legitymizuje rząd jako krakowski intelektualista z powodu własnych ambicji. Posiada narcystyczne ciągoty i niezrealizowaną ambicję zostania premierem. Fakt flirtowania z PSL i nielojalności ws. wyborów prezydenckich nie był konstruktywny. Dlatego doszło do rokoszu na czele z Kamilem Bortniczukiem i Adamem Bielane, którzy chcą uratować Porozumienie dla Zjednoczonej Prawicy. Nielojalność w polityce i narcyzm nie są w Polsce nagradzane - stwierdził politolog. 


Posłuchaj
51:24 PR24_mp3 2021_02_06-09-06-57.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski, Miłosz Manasterski i dr Artur Wróblewski gośćmi Jerzego Jachowicza (Debata w PR24)

 

Natomiast prof. Jacek Reginia-Zacharski nie wykluczył, że chodzi o próbę wrogiego przejęcia Porozumienia. - Sprawa zaczęła być istotna od wyborów parlamentarnych, gdy Solidarna Polska i Porozumienie zostały przeszacowane w podziale mandatów. Ważnym momentem było zamieszanie wokół wyborów prezydenckich. Jarosław Gowin ostatecznie wrócił do rządu i był to pewnego rodzaju kredyt zaufania dla niego ze strony Zjednoczonej Prawicy. Ten mandat został kilkukrotnie naruszony m.in. ws. referendum aborcyjnego - powiedział gość Polskiego Radia 24. Jego zdaniem sytuacja jest bardzo trudna i nie ma dobrych rozwiązań.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki), Miłosz Manasterski (publicysta, Agencja Informacyjna), dr Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 6.02.2020

Godzina: 09.06 

Czytaj także

Konflikt w Porozumieniu. Jest wniosek o wydalenie trzech członków i zawieszenie Bielana

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 10:26
W czwartek odbyło się prezydium Porozumienia, podczas którego zostały skierowane wnioski o zawieszenie, a następnie wydalenie trzech członków partii i jeden wniosek dot. Adama Bielana o zawieszenie - poinformowała rzecznik Porozumienia Magdalena Sroka.
rozwiń zwiń