X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Salvini, Orban i Morawiecki stworzą nową siłę w UE? Manasterski: odpowiedni moment

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 10:00
 - Kryzys UE jest na tyle widzialny, że jeżeli nie teraz, to kiedy? To jest odpowiedni moment na ofensywę polityczną - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna), który z prof. Jackiem Reginią-Zacharskim (Uniwersytet Łódzki) i politologiem Arturem Wróblewskim (Uczelnia Łazarskiego) komentował europejski projekt lidera włoskiej Ligi Północnej Matteo Salviniego. 
Lider Ligi Północnej Matteo Salvini
Lider Ligi Północnej Matteo Salvini Foto: PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

W rozmowie z węgierskim dziennikiem "Magyar Nemzet" Matteo Salvini oświadczył, że chciałby się spotkać z premierami Węgier i Polski, aby wspólnie położyć podwaliny pod Europę przyszłości. Lider Ligi Północnej i były wicepremier Włoch przyznał, że jest już po rozmowach z Viktorem Orbanem. Matteo Salivni podkreślił, że jego krótkoterminowym celem jest organizacja trójstronnego spotkania jeszcze w kwietniu.


Jacek Saryusz-Wolski 1200 PL.jpg
"Jest potencjał na trzęsienie ziemi". Saryusz-Wolski o powstaniu nowej frakcji w PE

Prof. Jacek Reginia-Zacharski zwrócił uwagę, że cały proces proces uruchomiło zawieszenie, a następnie wyjście Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej. - W UE bardzo wyraźnie jest lewicowo-liberalne wzmożenie. Z drugiej strony adekwatnej reakcji do sytuacji nie widzieliśmy. Brexit spowodował, że konserwatywne prądy w UE osłabły. Włosi nie należą do Europejskiej Frakcji Konserwatystów i Reformatorów. Pomysł dotyczy więc stworzenia nowej formuły. Kluczowa wydaje się przy tym być współpraca z siłą, którą reprezentuje Marine Le Pen. Ruch wydaje się być całkowicie naturalny - powiedział politolog. 

Zdaniem Miłosza Manasterskiego pomysł jest bardzo ciekawy. - Zjednoczenie jest zazwyczaj premiowane przez wyborców, istnieje też prosta matematyka. Mamy w tej chwili dwie grupy konserwatywne w PE. EKR z PiS ma 62 europosłów i Tożsamość i Demokracja z Salvinim, która ma 75 posłów. Po połączeniu, ze 137 posłami, staliby się trzecią grupą w PE. Europejska Partia Ludowa bez Fideszu jedynie udaje konserwatyzm, choć pewnie jest tam kilku posłów, którzy w odpowiednim momencie mogliby jej szeregi. Gdyby jeszcze dołączyć do tego wszystkich niezrzeszonych, to konserwatyści mogliby stać drugą, a w przyszłości nawet pierwszą siłą w PE. Trzeba o to walczyć - powiedział publicysta. - Kryzys UE jest na tyle widzialny, że jeżeli nie teraz, to kiedy? To jest odpowiedni moment na ofensywę polityczną - dodał. 

Natomiast Artur Wróblewski przypomniał, że podobne próby były już podejmowane w przeszłości, ale się nie powiodły. 


Posłuchaj
51:06 PR24_mp3 2021_03_27-09-06-00.mp3 Debata w PR24 z udziałem Miłosza Manasterskiego, Artura Wróblewskiego i prof. Jacka Reginia-Zacharskiego

 

Zdaniem Matteo Salivniego nie ma już szans na powrót do Europy, którą znamy z czasów przed pandemią koronawirusa. - Nie może być zgody na niekontrolowaną imigrację oraz wymuszanie przez Brukselę decyzji gospodarczych i politycznych na krajach członkowskich UE – wyjaśnił.  Jego zdaniem w centrum przyszłej Europy powinni się znajdować obywatele, a nie przede wszystkim kwestie gospodarcze i finansowe. Ochrona zdrowia, tworzenie i obrona miejsc pracy, wsparcie rodzin, bezpieczeństwo wewnętrzne krajów europejskich, ochrona granic, tożsamość narodowa i tworzenie demokracji.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Goście:  Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna), prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki), Artur Wróblewski (politolog, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 27.03.2021

Godz. emisji: 09.06

PR24/tj

Czytaj także

W PE będzie nowa konserwatywna frakcja? Prof. Kleiber: od dawna było wiadomo, że coś się musi stać

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 14:41
- Obecność Fideszu w dotychczasowym ugrupowaniu była dosyć absurdalna. Od dawna było wiadomo, że coś się tam musi stać - powiedział Michał Kleiber. Odniósł się w ten sposób do pomysłu powstania w Parlamencie Europejskim nowej frakcji w skład, której mieliby wejść politycy z Polski, Węgier i Włoch.
rozwiń zwiń