"Hegemonizacja przez federalizację". Prof. Jabłoński o umowie koalicyjnej w Niemczech
- Federalizacja, a zatem i hegemonizacja pewnych grup raczej jest kwestią działania na rzecz interesów gospodarczych, niż chęci takiego zdominowania politycznego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL). Gośćmi audycji byli również prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki) oraz prof. Zbigniew Krysiak (ekonomista, Instytut Schumana).
2021-12-04, 10:39
Goście Polskiego Radia 24 komentowali wizję Europy jako superpaństwa w związku z umową koalicyjną nowego niemieckiego rządu.
"Hegemonizacja przez federalizację"
Zdaniem profesora Arkadiusza Jabłońskiego "niemiecki projekt na przyszłą Unię Europejską" to "hegemonizacja przez federalizację". - Ale kogo, czego i nad kim? Czy hegemonizacja zmiany klasy politycznej niemieckiej nad pozostałą częścią Europy, czy raczej instrumentalne działanie, które ma wzmocnić obszary, m.in. gospodarcze, Niemiec? - pytał socjolog.
Wskazał, że "federalizacja, a zatem i hegemonizacja pewnych grup raczej jest kwestią działania na rzecz interesów gospodarczych, niż chęcią takiego zdominowania politycznego".
Profesor Zbigniew Krysiak powiedział, że "diagnoza prof. Jabłońskiego jest trafna". - Gównem kursem, dla którego właśnie ta Europa ma funkcjonować pod niemiecką sztancą, jest właśnie wymiar gospodarczy - przyznał.
REKLAMA
Koncepcja uzależnienia ekonomicznego i gospodarczego
Ekonomista zaznaczył, że "już w latach 80. pojawiła się koncepcja uzależnienia ekonomicznego i gospodarczego". - Wówczas była silna aktywność Spinellego i jego naśladowców. Idea superpaństwowej Europy nie jest nowa. Niemcy tego nie wymyślili, ale zręcznie chcą to wykorzystać do umocnienia swojej hegemonii - zaznaczył.
Posłuchaj
Profesor Jacek Reginia-Zacharski podkreślił, że "to nie jest początek procesu, tylko jego etap wewnętrzny". - Myślę, że obaj moi przedmówcy nawiązywali tak naprawdę w dużej części do pewnej wizji polityki międzynarodowej, która wyłania się z niemalże 200-stronnicowej umowy koalicyjnej nowego niemieckiego rządu - powiedział.
Politolog ocenił, że "wyłania się właśnie idea dążenia do budowania Europy jako narzędzia realizacji polityki niemieckiej w myśl tej odpowiedzialności Niemiec za Europę i świat".
- Prof. Mieczysław Ryba: Unia chce być super państwem, widać to bardzo wyraźnie
- Nowa koalicja w Niemczech. Reginia-Zacharski: zagadnienia ideologiczne będą usytuowane wyżej
* * *
Audycja: "Debata PR24"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki), prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL), prof. Zbigniew Krysiak (ekonomista, Instytut Schumana)
Data emisji: 04.12.2021
Godzina emisji: 09.07
nt
Polecane
REKLAMA