more_horiz

Inwazja Rosji na Ukrainę. Prof. Boćkowski: przed nami wiele tygodni, jak nie miesięcy, konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 10:31
- Nadzieja na zwycięstwo Ukrainy, które byłoby okupione niezwykłymi stratami, jest. Jednak Ukraina znajduje się w takiej sytuacji, w której bardzo trudno będzie jej zdobywać kolejne i kolejne rezerwy. Rosja pod tym względem jest znacznie większa i znacznie silniejsza - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Daniel Boćkowski, politolog z Uniwersytetu w Białymstoku. Gośćmi audycji byli również prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ) oraz prof. Mieczysław Ryba (KUL). 
Prof. Mieczysław Ryba: Rosja to ogromne państwo, które ma nieproporcjonalnie większe zasoby niż Ukraina, ale też takie ogromne państwo bywa kolosem na glinianych nogach
Prof. Mieczysław Ryba: Rosja to ogromne państwo, które ma nieproporcjonalnie większe zasoby niż Ukraina, ale też takie ogromne państwo bywa kolosem na glinianych nogachFoto: PAP/Abaca

Goście audycji "Debata w PR24" rozmawiali na temat wojny za naszą wschodnią granicą, a dokładniej - o szansach Ukrainy na zwycięstwo w tym konflikcie. 

Długie miesiące konfliktu 

- Nadzieja na zwycięstwo Ukrainy, które byłoby okupione niezwykłymi stratami, jest. Jednak Ukraina znajduje się w takiej sytuacji, w której bardzo trudno będzie jej zdobywać kolejne i kolejne rezerwy. Rosja pod tym względem jest znacznie większa i znacznie silniejsza - powiedział prof. Daniel Boćkowski i dodał, że tak naprawdę mamy do czynienia z 38 dniami bohaterskiej obrony terytorium ukraińskiego, bohaterskiej walki Ukraińców o swoją tożsamość, ze świadomością tego, że świat pomaga tyle, ile chce, tyle, na ile potrafi. 

- Przed nami wiele tygodni, jeżeli nie miesięcy, konfliktu w różnej formie - zarówno tego gorącego, jak i zimnego, bo trudno mi uwierzyć, że Rosja zdecyduje się go zakończyć - stwierdził gość Polskiego Radia 24. 

"Kolos na glinianych nogach"

Z kolei prof. Jacek Reginia-Zacharski powiedział, że nie wie, czy ta wojna kiedykolwiek się skończy w sensie rozstrzygającym. - Przy całej sympatii, nadziei (...) dla Ukrainy, ich kontrofensywa jest ograniczona do spektakularnych akcji wzmacniających nadzieję. Na pewno nie są to możliwości, które doprowadziłyby do zwrotu strategicznego - stwierdził. 

- Rosja to ogromne państwo, które ma nieproporcjonalnie większe zasoby niż Ukraina, ale też takie ogromne państwo bywa kolosem na glinianych nogach - zaznaczył prof. Mieczysław Ryba i podkreślił, że wojna nie toczy się tylko na froncie, ale ma też inne aspekty, na przykład gospodarcze, geopolityczne, wizerunkowe, informacyjne. - Ukraina nie jest jedynym problemem Rosji - dodał. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
54:20 PR24_AAC 2022_04_02-09-05-37.mp3 Prof. Daniel Boćkowski: przed nami wiele tygodni, jak nie miesięcy, konfliktu w różnej formie (Debata w PR24/Polskie Radio 24)

Czytaj więcej:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

* * *

Audycja: Debata PR24

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ),  prof. Daniel Boćkowski (politolog, Uniwersytet w Białymstoku), prof. Mieczysław Ryba (KUL)

Data emisji: 02.04.2022

Godzina emisji: 09.06

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem