Co Kreml zaplanował na 9 maja? Prof. Reginia-Zacharski: Dzień Zwycięstwa może wypaść operetkowo
- 9 maja w perspektywie rosyjskiej może wypaść co najwyżej operetkowo - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego. Z oceną, że data ta nie okaże się dla Rosji faktycznym "dniem zwycięstwa" zgodzili się także pozostali goście audycji: prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku i prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
2022-05-07, 10:35
Obserwatorzy i eksperci spekulują nt. działań zaplanowanych przez Kreml na 9 maja, obchodzony w Federacji Rosyjskiej jako Dzień Zwycięstwa. Wcześniejsze tezy mówiące np. o paradzie w zdobytym Mariupolu wydają się coraz mniej prawdopodobne ze względu na trwające wciąż walki o Azowstal. Niektórzy podejrzewają, że Rosja oficjalnie wypowie Ukrainie wojnę. W ukraińskiej telewizji pojawiły się ostatnio tezy o zaplanowanym przez Rosję otwarciu nowego frontu w Naddniestrzu. O tym, co może zdarzyć się w ten symboliczny dla Rosjan dzień, mówili goście Debaty PR24.
"To nie będzie dzień zwycięstwa"
- 9 maja to nie będzie dzień zwycięstwa dla Kremla - stwierdził prof. Daniel Boćkowski. Jak ocenił, "Rosyjski walec na Ukrainie się trochę zaciął". - To nie oznacza oczywiście, że można ogłosić zatrzymanie nawały, ale koszty, jakie ponosi Rosja, są coraz wyższe - wskazał.
Przypomniał przy tym, że w zamyśle Kremla, "to miała być wojna, która pokaże potęgę technologiczną i ekonomiczną Rosji". Ten cel nie został osiągnięty.
Zdaniem prof. Jacka Reginii-Zacharskiego 9 maja "w perspektywie rosyjskiej może wypaść co najwyżej operetkowo". - Rosjanie są w takiej sytuacji geopolitycznej, że jeżeli nie wygrywają, to znaczy, że przegrywają - zwrócił uwagę. Jak podkreślił, w wyniku wojny na Ukrainie "Rosja tak naprawdę znalazła się na kursie przeciwnym do założonego - jej pozycja światowa słabnie".
REKLAMA
- Rosjanie spodziewali się, że jeśli skoncentrują się na Donbasie, to będą odnosili realne sukcesy - powiedział prof. Mieczysław Ryba, dodając, że tak się nie stało. Zwrócił uwagę na postawę Stanów Zjednoczonych wobec wojny na Wschodnie. - Amerykanie zdecydowali, że ta wojna może być kluczowa dla zablokowania na stałe Rosji, jeżeli chodzi o jej możliwości prowadzenia działań zaczepnych - wskazał, przypominając o poparciu USA dla dołączenia Szwecji i Finlandii do NATO.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Debata PR24"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Daniel Boćkowski (UwB), prof. Mieczysław Ryba (KUL), prof. Jacek Reginia-Zacharski (UŁ)
Data emisji: 07.05.2022
Godzina emisji: 09.06
kp
REKLAMA
Polecane
REKLAMA