more_horiz

157. dzień wojny na Ukrainie. Prof. Reginia-Zacharski: Rosjanie potrzebują sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 10:50
- Ze strony Ukraińców coraz częściej słyszymy komunikaty dotyczące sierpnia - że będzie to moment przełomu w wojnie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki). Dodał także, że "Rosjanie potrzebują sukcesu". Gośćmi audycji byli również ekspert ds. bezpieczeństwa prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku) oraz historyk polityki prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
157. dzień wojny na Ukrainie. Prof. Reginia-Zacharski: Rosjanie potrzebują sukcesu
157. dzień wojny na Ukrainie. Prof. Reginia-Zacharski: Rosjanie potrzebują sukcesuFoto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Mija 157. doba rosyjskiej agresji na Ukrainie. Prof. Daniel Boćkowski, prof. Jacek Reginia-Zacharski i prof. Mieczysław Ryba skomentowali na antenie Polskiego Radia 24 aktualne doniesienia z frontu oraz reakcje świata zachodniego.

Jak wskazał prof. Daniel Boćkowski, aktualnie możemy zaobserwować kolejny przełomowy moment. - Obie strony rozpoczęły działania, które bez wątpienia można uznać za trzeci etap trwającej od lutego operacji bojowej. Przypominając, pierwszym przełomowym momentem był atak Rosji na Ukrainę. Drugim - próba odbicia na rozkaz Władimira Putina obwodów donieckiego i Ługańskiego, która zakończyła się jednak częściowym niepowodzeniem - powiedział.

Dodał, że obecne działania na wojennym froncie mogą się odbywać m.in. ze względu na okienko pogodowe, które je umożliwia. Wskazał także, że Rosjanie znowu bardzo silnie zaczęli operować w basenie donbaskim. - Robią to na tyle, na ile pozwala im logistyka. Użycie przez Ukrainę HIMARS-ów trochę im ją skomplikowało - zaznaczył.

Wojna na Ukrainie

Z kolej prof. Jacek Reginia-Zacharski ocenił, że kierunek chersoński jest obecnie "pewnego rodzaju soczewką i wiele wskazuje na to, że będzie tak również w sierpniu". - Ze strony Ukraińców coraz częściej słyszymy te komunikaty dotyczące sierpnia - że będzie to moment przełomu w wojnie - wskazał. Dodał, że wiąże się to z wcześniej wspominanym okienkiem pogodowym, ale - jak zaznaczył - jego zdaniem okienko polityczne również jest do wzięcia pod uwagę. - Sierpień też będzie dosyć istotny z perspektywy wydarzeń w samej Rosji, no i sami Rosjanie także potrzebują sukcesu - podkreślił.

Prof. Mieczysław Ryba odniósł się natomiast do reakcji ze strony świata zachodniego. Zauważył, że kontakty rosyjsko-amerykańskie zostały na pewnym poziomie wznowione. Jak ocenił, formalną przyczyną jest między innymi chęć zbadania czy oraz na jakich ewentualnych warunkach byłoby możliwe zakończenie wojny. Gość audycji odniósł się również do niedawnej rozmowy przywódców Polski i Chin. - Kierunek chiński jest ciekawy. Ta rozmowa miała podobny kontekst, ponieważ wiemy, jaką Chiny odgrywają rolę w geopolitycznej układance - wskazał.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
49:35 PR24_mp3 2022_07_30-09-07-45.mp3 Prof. Daniel Boćkowski, prof. Jacek Reginia-Zacharski i prof. Mieczysław Ryba o aktualnej sytuacji na Ukrainie ("Debata PR24"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Debata w PR24

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Daniel Boćkowski (ekspert ds. bezpieczeństwa, Uniwersytet w Białymstoku); prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki); prof. Mieczysław Ryba (historyk polityki, Katolicki Uniwersytet Lubelski)

Data emisji: 30.07.2022 r.

Godzina emisji: 9.07

ng

Zobacz także

Zobacz także