more_horiz

"Rosja jest jak zardzewiały walec drogowy". Prof. Boćkowski o wojnie na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 11:03
Prof. Daniel Bońskowski, politolog z UwB stwierdził, że rosyjska machina wojenna przypomina "zardzewiały walec drogowy", który wprawdzie powoli, ale posuwa się do przodu. O wojnie na Ukrainie mówili także w Polskim Radiu 24 profesorowie Jacek Reginia-Zacharski z UŁ i Mieczysław Ryba z KUL.
W Polskim Radiu 24 eksperci debatowali o trwającej na Ukrainie od blisko pół roku wojnie
W Polskim Radiu 24 eksperci debatowali o trwającej na Ukrainie od blisko pół roku wojnieFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

Sobota, to 178. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, rosyjska armia kolejną dobę główne uderzenie kieruje poprzez front w Donbasie. Celem jest zdobycie Bachmutu, Słowiańska i Kramatorska. Ukraińcy blokują rosyjskie uderzenia na zachód od Doniecka. Atakują Rosjan na południu kraju, w obwodzie chersońskim. Rosyjska armia nadal okupuje Zaporoską Elektrownię Atomową i szantażuje świat swoimi działaniami na jej obszarze. W Polskim Radiu 24 wydarzenia na Ukrainie komentowali prof. Mieczysław Ryba, prof. Daniel Boćkowski i prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Prof. Daniel Boćkowski, politolog z Uniwersytetu w Białymstoku, stwierdził, że na Ukrainie trwa wojna pozycyjna, na której Rosja działa jak "zardzewiały walec drogowy" - wprawdzie posuwa się 10-15 cm na godzinę, ale się posuwa. To, jego zdaniem, widać w przypadku obwodu Ługańskiego.

Prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, przypomniał, że kończy się sierpień. Wielu analityków prognozowało, że w sierpniu miałoby dojść do jakiegoś przełomu lub rozstrzygnięcia, przynajmniej w jakimś zakresie tego konfliktu. Tymczasem nic na to nie wskazuje na chwilę obecną. Jak stwierdził - należy spodziewać się, że najbliższe tygodnie upłyną na Ukrainie pod znakiem przygotowań wojskowych do "przezimowania".

Prof. Mieczysław Ryba, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ocenił, że pozycja międzynarodowa Rosji i jej możliwości gry politycznej na arenie światowej kurczą się coraz bardziej im dłużej trwa ta wojna. Odnosząc się do okupacji Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, prof. Ryba stwierdził, że tam, gdzie większość opinii publicznej dostrzega szaleństwo w działaniach Rosji, tam on widzi racjonalność. Rosja celowo sięga po argument strachu, co jest wpisane w pewien kontekst i służy badaniu świata - jak on na to zareaguje.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
49:45 PR24_mp3 2022_08_20-09-06-14_Debata.mp3 Eksperci o wojnie na Ukrainie ("Debata PR24")

* * *

Audycja: "Debata PR24"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Mieczysław Ryba (historyk, KUL), prof. Daniel Boćkowski (politolog, UwB), prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ)
Data emisji: 20.08.2022
Godzina emisji: 09.06

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także