more_horiz

Ekoterroryzm we współczesnym świecie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 20:35
– Nie każdy protest, dotyczący zagadnień ekologicznych, jest demonstracją ekoterrorystów, ale też nie każdy protestujący jest ekologiem – powiedział dr Grzegorz Chocian, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii. W najnowszej odsłonie audycji „Stacja Deszyfrująca” rozmowa o zagadnieniu ekoterroryzmu i jego oddziaływaniu na funkcjonowanie państw we współczesnym świecie.
Audio
  • 21.01.18 dr Grzegorz Chocian: Rospuda była jednym wielkim fake newsem
Puszcza BiałowieskaZdjęcie ilustracyjne
Puszcza Białowieska/Zdjęcie ilustracyjneFoto: bpn.com.pl/Mateusz Szymura

Dr Grzegorz Chocian zwrócił uwagę, że należy rozdzielić charakter działalności organizacji podających się za te, które walczą w obronie przyrody. Przyznał, że część z nich faktycznie przeciwstawia się konkretnym problemom, natomiast inne, finansowane z niewiadomych źródeł, pod pretekstem walki o dobro natury, mają za zadanie osiągnięcie jakiegoś celu, często politycznego, narzuconego przez ich mocodawców.

– Finansowanie to oscyluje na poziomie dziesiątków milionów złotych rocznie. Źródła tych wpływów najczęściej ulokowane są poza granicami kraju. W naszym państwie istnieją tzw. zielone organizacje, które w sposób mniej lub bardzie świadomy, poprzez swoje działanie, negatywnie wpływają na funkcjonowanie państwa polskiego – powiedział ekolog.


dr Grzegorz Chocian dr Grzegorz Chocian

Jednym z głównych elementów programu nowego premiera – Mateusza Morawieckiego – jest przywrócenie świetności polskiej żegludze śródlądowej. Dr Grzegorz Chocian uważa, że jest to doskonały argument dla niektórych organizacji, by podnieść alarm, że rozwój krajowego transportu rzecznego w negatywny sposób wpłynie na stan przyrody.

– Sprawa Puszczy Białowieskiej jest tylko forpocztą tego, co będzie w niedługim czasie działo się na rzekach. Wiem, że już organizują się pewne „zatroskane” środowiska, by chronić naturę przed najbardziej ekologicznym sposobem transportu towarów. Może być to po prostu cyniczna gra mająca na celu blokadę rozwoju szlaków wodnych i tym samym polskich portów. Zacznijmy o tym mówić po imieniu i zadawać konkretne pytania – zwrócił uwagę gość Polskiego Radia 24.

Audycję „Stacja Deszyfrująca” prowadził Sebastian Rybarczyk.

Polskie Radio 24/db

____________________

Stacja deszyfrująca - wszystkie audycje

Data emisji: 21.01.18

Godzina emisji: 20.06


Zobacz także

Zobacz także