Pułtusk – droga do Niepodległości
– Miasto było wolne 11 listopada 1918 roku, w południe – mówił w audycji Słowem Niepodległa prof. Radosław Lolo, historyk z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. W Polskim Radiu 24 historię drogi do niepodległości w Pułtusku przybliżała również Monika Żebrowska z Muzeum Regionalnego w Pułtusku.
2018-03-11, 12:57
Posłuchaj
Jak opowiadała na naszej antenie Monika Żebrowska, Legiony Polskie wkroczyły do miasta w listopadzie 1916 roku. – Wówczas w Pułtusku pojawił się 5 Pułk Piechoty, pod dowództwem ppłk Leona Berbeckiego. Żołnierze stacjonowali w mieście do wiosny 1917 roku. Na pożegnanie mieszkańcy powiatu pułtuskiego ufundowali im sztandar, który został nadany w uroczysty sposób na pułtuskim rynku – mówiła gość Polskiego Radia 24, podkreślając przy tym, że „główne rozbrajanie” niemieckiego zaborcy nastąpiło 11 listopada 1918 roku.
– Jednak już w 1916 roku w Pułtusku tworzyły się struktury Polskiej Organizacji Wojskowej. To sprawiło, że społeczeństwo było do tego przygotowane – wskazywał prof. Radosław Lolo, zauważając że w listopadzie 1918 roku „sytuacja nie była prosta”. – POW liczyła kilkadziesiąt uzbrojonych osób. Tymczasem, w mieście był szpital polowy, garnizon niemiecki. To było kilkaset osób. Była też poczta, urzędy. To wszystko trzeba było zdobyć – zauważył historyk. – Miasto zostało rozbrojone w godzinę, poza koszarami - ze stacjonującymi tam żołnierzami trzeba było się dogadać. Jednak już 11 listopada 1918 roku, w południe, miasto było wolne – mówił prof. Radosław Lolo.
Więcej w całej rozmowie, której gościem był również Michał Kisiel, dyrektor Domu Polonii w Pułtusku.
Gospodarzem audycji Słowem Niepodległa był Mateusz Maranowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/zz
Słowem Niepodległa - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 11.03.18
Godzina emisji: 11.06
REKLAMA