Zamość - droga do niepodległości
Gośćmi audycji Słowem Niepodległa byli: Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego, dr Jacek Feduszka, dr Piotr Kondraciuk, historycy i Jerzy Zacharow, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu, którzy opowiadali na antenie Polskiego Radia 24 o drodze Zamojszczyzny do niepodległości.
2018-09-30, 14:42
Posłuchaj
Andrzej Urbański mówił w Polskim Radiu 24 o działalności Muzeum Zamojskiego - Jesteśmy jednym z najstarszych muzeów w regionie. Powstało ono w 1926 roku z inicjatywy regionalistów i pasjonatów historii oraz regionów. Pierwsze zbiory gromadziliśmy w kościele franciszkanów, później muzeum znalazło swoje miejsce w oficynach ratusza, a od okresu okupacji niemieckiej zajmujemy najpiękniejsze kamienice w północnej pierzei rynku Wielkiego. Jest to cały zespół kamienic mieszczańskich, wzniesionych przez kupców ormiańskich z XVII wieku. W muzeum znajduje się ok 40 tys. eksponatów. Mamy oddział muzeum fortyfikacji i broni, w którego skład wchodzi budynek arsenału z XVII wieku i prochownia z XIX wieku.
Dr Jacek Feduszka, kustosz muzeum opowiadał o znaczeniu budynku Akademii Zamojskiej - W tym miejscu mieści się teraz Gimnazjum i Liceum im. Jana Zamoyskiego. Budynek ma istotne znaczenie historyczne, jak również edukacyjne. W Akademii Zamojskiej Józef Piłsudski spotkał się z Symonem Petlurą , naczelnym atamanem Ukrainy, który był wtedy sojusznikiem Polski w walce z bolszewizmem.
Jerzy Zacharow mówił w Polskim Radiu 24 o postępach w odbudowie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu - 2018 rok to stulecie niepodległej Polski. Marszałek Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku i właśnie 5 grudnia 2015 roku, po uroczystościach listopadowych, powstał Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika. Pomnik został zburzony przez okupanta niemieckiego. Uznaliśmy, że Zamość odzyskał niepodległość już 5 listopada i wtedy planujemy odsłonić pomnik.
W audycji brał również udział dr Piotr Kondraciuk, który mówił o walorach turystycznych Zamościa - Zamość nie jest może aż takim legendarnym miastem, ale trzeba wiedzieć, że jest dziełem sztuki architektonicznej. Był tutaj na przykład największy kościół barokowy w Polsce, którego obecnie trwa odbudowa. Formą i wielkością nawiązywał on do gotyckich bazylik, a więc dominował nad całym założeniem miejskim. Później przebudowano go na koszary i teatr.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Audycje prowadził Michał Walczyk.
PR24
________________________
REKLAMA
Data emisji: 30.09.18
Godzina emisji: 11:05
REKLAMA