Jan Żaryn: nie jesteśmy współodpowiedzialni za Holokaust
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej mówił, że nie rząd nie pozwoli nikomu używać nieprawdziwych stwierdzeń o "polskich obozach śmierci". Pytany o polityczne konsekwencje nowelizacji ustawy o IPN, które wzbudziły protesty Izraela i USA wyraził nadzieję, "że to tylko tymczasowe, chwilowe osłabienie tych relacji". Gościem Polskiego Radia 24 był senator PiS Jan Żaryn.
2018-02-02, 16:29
Posłuchaj
Prof. Jan Żaryn podkreślił, że Polacy nie są współodpowiedzialni za Holokaust. - Co więcej, wszystkie struktury polskiego państwa podziemnego były od 1942 roku zaangażowane w ratowanie Żydów. Celem wojny, było też niesienie pomocy Żydom, a nierealizowanie tego programu było traktowane jako kolaborację. Pakt Ribbentrop-Mołotow stał się początkiem nieszczęścia, które zmieniło oblicze polskiej ziemi, jak i ludności żydowskiej – mówił senator.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Polacy są urodzonymi konspiratorami. – W samej Warszawie ukrywało się do 28 tysięcy Żydów, a co najmniej kilkanaście tysięcy się uratowało. Mieszkańcy Warszawy uczestniczyli w konspiracji, ludność cywilna była przygotowana na trwanie w cichej niezłomności. Umiejętność konspirowania to nasza dziewiętnastowieczna zdobycz, którą przenieśliśmy w kolejnych pokoleniach. Tej polskiej umiejętności Zachód nie potrafi zrozumieć, ani tym bardziej zaakceptować – powiedział Żaryn.
W ocenie historyka Zachód nie rozumie, że setki tysięcy Polaków pomagały Żydom. - Nie chce się przyjąć do wiadomości, że Polacy mają prawo do wygłoszenia prawdy o postawie narodu polskiego w okresie II wojnie światowej. Zachód nie zna historii polskiego państwa podziemnego i rządu na uchodźstwie. To ogranicza możliwość dyskusji. Negatywnie postawy narodu polskiego były w tym czasie, ale podobnie jak i narodu żydowskiego. To okupant ponosi odpowiedzialność za uruchomienie szmalcownictwa. – wskazywał prof. Jan Żaryn.
W czwartek Senat zaakceptował bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Teraz nowelizacja trafi do prezydenta.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Świątek.
Polskie Radio 24/PAP/IAR
____________________
REKLAMA
Data emisji: 02.02.2018
Godzina emisji: 16:35
REKLAMA