W Bernie uczczono polskich dyplomatów ratujących Żydów. „Jesteśmy z nich dumni”

W stolicy Szwajcarii odsłonięto tablicę upamiętniającą polskich dyplomatów zaangażowanych w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Juliusz Kuehl i Stefan Ryniewicz produkowali paszporty, które kilkuset Żydom pozwoliły na ucieczkę z okupowanej Polski. Relację z uroczystości przygotowała Halina Ostas.

2018-02-18, 18:15

W Bernie uczczono polskich dyplomatów ratujących Żydów. „Jesteśmy z nich dumni”

Posłuchaj

18.02.18 Polacy w świecie cz. 1
+
Dodaj do playlisty

Konstanty Rokicki był konsulem, Juliusz Kuehl jego zastępcą. Kuehl, który sam był Żydem, kupował niewypełnione paszporty od konsulów państw Ameryki Łacińskiej. Przekazywał je Rokickiemu, który wystawiał dokumenty na nazwiska osób więzionych w gettach. Szacuje się, że grupa berneńska wyprodukowała od kilkuset do kilku tysięcy paszportów.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił, że doskonale wiedzieli, iż każdy paszport był przepustką do życia. Mówił, że przybył do Berna, by oddać cześć i wdzięczność tym ludziom, którzy tworzyli łańcuch dobrych serc.

– Jeżeli ratuje się jedno życie, to ratuje się cały świat. Upamiętnieni Polacy dokonali czegoś wspaniałego. Nasi dyplomaci mogli ocalić nawet kilka tysięcy istnień ludzkich z Holokaustu. Cześć i chwała bohaterom – powiedział.

REKLAMA

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma powiedział, że w czasie II wojny światowej można się było zachować różnie: albo haniebnie, albo stanąć obok, można też było otworzyć serce na drugiego człowieka. Tę ostatnią możliwość wybrali polscy dyplomaci. – Mamy niewyczerpaną wręcz skarbnicę narodowych bohaterów, którzy z każdym rokiem są odkrywani przez badaczy i pasjonatów historii – podkreślił.

W odsłonięciu pamiątkowej tablicy brał udział także Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych. Podkreślił, że do odkrycia pozostaje jeszcze wiele historii Polaków ratujących Żydów.

– Dzięki naszej działalności świat poznał kolejny przypadek Polaków, którzy ryzykowali życie i ratowali Żydów. Polska jest w tej komfortowej sytuacji, że nie musi niczego ubarwiać. Wystarczy, że będzie pokazywała prawdę. Zachowania wielu naszych rodaków w okresie II wojny światowej były swego rodzaju ewenementem. Również rząd londyński oraz Polskie Państwo Podziemne jednoznacznie wzywały do ratowania Żydów i w pomoc Żydom angażowały się w sposób aktywny – podkreślił

Podczas uroczystości doradca prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz odczytał również list prezydenta Andrzeja Dudy.

REKLAMA

Ponadto w audycji echa 3-dniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie. Relację z wydarzenia przygotował Kamil Zalewski.

Natomiast Michał Fedusio podsumował spotkanie wicepremierów Polski i Ukrainy, do którego doszło w Warszawie.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, który przedstawiła Maria Furdyna.

Magazyn „Polacy w Świecie” prowadziła Edyta Poźniak.

REKLAMA

IAR/Polskie Radio 24/db

Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 18.02.18

REKLAMA

Godzina emisji: 17.06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej