Na dalekiej Syberii. Życie katolików w buriackim Ułan Ude

2019-09-25, 20:35

Na dalekiej Syberii. Życie katolików w buriackim Ułan Ude
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay/ lic. CC0 Public Domain

Jak wygląda życie katolików na dalekiej Syberii? Na jakie trudności natrafiają siostry i księża, którzy tam posługują? Na te pytania odpowiadała w audycji "Terlikowski na froncie" s. Bernadetta, dominikanka, misjonarka w syberyjskiej miejscowości Ułan Ude.

Posłuchaj

25.09.19 s. Bernadetta o posłudze misyjnej na Syberii.
+
Dodaj do playlisty

Ułan Ude to miasto na dalekiej Syberii leżące w Burjacji, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, które zamieszkane jest przez 400 tys. osób. Znajduje się tam również parafia katolicka stworzona przez Polaków, którzy przybyli na te tereny w połowie XIX wieku.

– Wybudowali drewniany kościół, który w 1909 roku został poświęcony. Jednak niedługo odprawiały się w nim katolickie nabożeństwa bowiem w 1930 roku został zamknięty, a następnie zamieniony na kino i stołówkę, zaś proboszcza z parafianami poddano represjom. Do dziś w muzeum w Burjacji zachowały się fotografie z tamtego okresu oraz przedmioty kultu – przypomniała s. Bernadetta.

70 lat bez możliwości wyznawania wiary

Odrodzenie parafii rzymsko-katolickiej nastąpiło pod koniec lat 90. Przez blisko 70 lat katolicy nie mogli wyznawać swojej wiary w Ułan Ude, a mimo tego zdołała ona przetrwać. – Często była to tajemnica rodzinna, którą rodzice przekazywali dzieciom ucząc je potajemnie modlitwy. Dzięki temu wiara została ocalona – wyjaśniła dominikanka.

31 sierpnia 1999 roku na nowo zarejestrowano parafię katolicką w Ułan Ude. W 2000 roku na stałe przyjechał do miasta ksiądz z Polski – Adam Romaniuk – który posługuje do dnia dzisiejszego. W tym samym czasie swoją pracę rozpoczęły również siostry dominikanki - wskazała s. Bernadetta.

– W 2002 roku otrzymaliśmy od państwa teren pod budowę nowego kościoła. W tym samym roku papież Jan Paweł II na krakowskich błoniach poświecił kamień węgielny, który stał się zaczątkiem świątyni. Budowa postępowała bardzo szybko, bo już na Boże Narodzenie w 2003 roku odprawiono pierwszą mszę świętą. Budynek poświęcono dwa lata później. Obecnie parafia nie jest zbyt duża, bo przy okazji najważniejszych uroczystości gromadzi się ok. 100 wiernych – powiedziała s. Bernadetta.

Świadectwo wiary

W parafii w Ułan Ude są dwie siostry dominikanki. Rozmówczyni Polskiego Radia 24 podkreśliła, że jest to jedyne katolickie zgromadzenie w Buriacji. – Swoją posługą dajemy świadectwo wiary ludziom mieszkającym na tym terenie. Prowadzimy świetlicę dla dzieci, zajmujemy się kościołem, a także organizujemy katechezę dla dzieci i dorosłych – zaznaczyła.

W Buriacji dominują dwie religie: chrześcijaństwo, większość to prawosławni i protestanci, a także buddyzm.

Audycję prowadził Tomasz Terlikowski.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 20:06

Polecane

Wróć do strony głównej