Czy jest się czego bać? Pandemia, histeria, koronawirus

- W chwilach przełomowych i kryzysu nie do końca wiadomo w którą stronę się udać. Wszystko, co przyczyniało się do elementarnego poczucia bezpieczeństwa zaczyna szwankować. Paradoksalnie, wyobrażenie, że nadchodzi ostateczny koniec daje pewnego rodzaju wytchnienie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Stawiszyński, filozof i eseista. Gościem był również biolog dr Paweł Boguszewski.  

2020-03-04, 21:37

Czy jest się czego bać? Pandemia, histeria, koronawirus
Jednostki Państwowej Straży Pożarnej podczas ćwiczeń z rozstawiania namiotów służących do wsparcia procesu segregacji osób zgłaszających się do szpitali z podejrzeniem koronawirusa . Foto: PAP/Aleksander Koźmiński

Posłuchaj

Tomasz Stawiszyński i Paweł Boguszewski o koronawirusie (Terlikowski na froncie)
+
Dodaj do playlisty

Tomasz Stawiszyński podkreślił, że tak naprawdę ludzie rozpaczliwie wyczekują końca. - Szukamy okazji, by wprawić się w apokaliptyczny stan. Masowa epidemia w historii kultury jest obecna, przemawia do wyobraźni - wyjaśnił. 

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. Mężczyzna przyjechał do Polski z Niemiec, z Westfalii.  W związku z koronawirusem 65 osób jest w Polsce hospitalizowanych. Ponadto 349 osób przebywa w kwarantannie domowej, a 4540 osób zostało objętych nadzorem sanepidu. 

Powiązany Artykuł

gut 1200.png
Wirusolog obala mity na temat koronawirusa. "Maseczka może być źródłem zakażeń"

Zdaniem dr-a Pawła Boguszewskiego koronawirus ma potencjał pandemiczny. - Wirusom można przypisać kilka cech. Ważne jest jak silnie zarażają i jakie są efekty ich działania, czy uśmiercają ofiarę. Pandemia jest możliwa, bo koronawirus ma bardzo silny potencjał zarażania i na razie nie znaleziono szczepionki. Bezkarnie może się rozprzestrzeniać - powiedział biolog. - Wirus jest śmiertelny, ale cały czas nie znamy ilości osób zarażonych z nikłymi objawami. Może być tak, że wiele osób przechodzi chorobę nawet jej nie zauważając - dodał.   

REKLAMA

Przypomniał, że epidemie, które dotykały ludzkość jeszcze 20 lat temu miały dużo mniejszy potencjał rażenia. Zmieniło się to za sprawą globalizacji podróży. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Terlikowski na froncie

Prowadzący: Tomasz Terlikowski

REKLAMA

Goście:  Tomasz Stawiszyński (filozof i eseista), dr Paweł Boguszewski (biolog)  

Data emisji: 4.03.2020

Godzina emisji: 20.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej