Czy żyjemy w czasach nowej reformacji?
- Sytuacja Kościoła katolickiego odzwierciedla ducha epoki reformacji zapoczątkowanej przez Marcina Lutra. Nie chodzi jednak o pokazywanie, kto jest współczesnym Lutrem, chodzi o szerszy kontekst epoki, o prądy myślowe, polityczne i społeczne, które mają miejsce 500 lat po reformacji, istnieje wiele podobieństw - mówił na antenie Polskiego Radia 24 filozof, ksiądz prof. Wojciech Grygiel.
2021-01-20, 21:01
Posłuchaj
Jego zdaniem postać Lutra i reformacja były dopowiedzeniem procesu historycznego, który wynikał z tego, że Kościół katolicki wyczerpał pomysł na wyzwania epoki. - Kończył się paradygmat. Trzeba to było poskładać i uporządkować. Również wraz z pontyfikatem papieża Benedykta XVI doświadczyliśmy zakończenia pewnego paradygmatu w Kościele. Papież Franciszek działa zupełnie inaczej - podkreślił gość Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
Za czasów Marcina Lutra paradygmatem był lęk przed Bogiem i o własne zbawienie. Luter przemyślał ten problem, a teologia katolicka częściowo na to odpowiedziała. Co jest wyzwaniem naszych czasów? Również o tym w nagraniu audycji.
***
Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzący: Tomasz Terlikowski
Gość: ks. prof. Wojciech Grygiel (filozof)
Data emisji: 21.01.2021
Godzina: 20.06
REKLAMA
PR24
Polecane
REKLAMA