X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

7x24. Szefowa KE Ursula von der Leyen w Warszawie. "Kolejność wizyt ma w dyplomacji znaczenie"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 11:15
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Głównymi tematami rozmów były źródła dochodów Unii Europejskiej, migracja, handel oraz obsada unijnych stanowisk. W Polskim Radiu 24 do tej wizyty odnieśli się politycy największych ugrupowań.
Audio
  • 28.07.19 7x24. Politycy o wizycie Ursuli von der Leyen w Polsce
Politycy w audycji 7x24
Politycy w audycji 7x24Foto: PR24

Szef polskiego rządu podkreślił, że istnieje konieczność reprezentacji Polski, Środkowej Europy i krajów Wyszehradzkich w instytucjach UE. "Zaproponowałem kandydaturę pana Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko komisarza w Komisji Europejskiej, która została wypracowana we współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej
morawiecki_1200.jpg
Premier: rozmowa z nową szefową KE dot. pozytywnej przyszłości Polski i UE

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szymon Szynkowski vel Sęk: mamy różnice zdań z KE, ale wiele wyjaśniliśmy

- Ursula von der Leyen jest dla nas nadzieją, bo sami przyczyniliśmy się do jej wyboru na szefową Komisji Europejskiej. Nie podobał nam się jednak ton jej wcześniejszych wypowiedzi, w których mówiła m.in. o kwestii praworządności i wkraczała w nasze kompetencje - powiedziała Dorota Arciszewska-Mielewczyk. Posłanka PiS stwierdziła również, że Ursula von der Leyen prawdopodobnie podejmie analizę bieżącej sytuacji politycznej w Europie i nie będzie stawiała spraw Unii na ostrzu noża. - Frans Timmermans był zaś największym szkodnikiem. To osoba konfliktogenna, która uwłacza godności Polski - dodała.

Joanna Augustynowska zauważyła, że wizyta Ursuli von der Leyen w Warszawie miała bardzo określony cel i charakter. - Nowa szefowa Komisji Europejskiej chce skompletować nowy skład prezydium swojej komisji. Przyjechała do nas więc, by nie było później awantur, zamieszania i niepotrzebnych emocji - oceniła. Posłanka PO zaznaczyła jednak, że Ursula von der Leyen w wielu sprawach ma inne stanowisko niż premier Mateusz Morawiecki. - Wizycie szefowej Komisji w Warszawie przypisuję tylko i wyłącznie kwestie formalne, dotyczące powołania nowego prezydium. Temat praworządności w Polsce nadal będzie jednak dla niej ważny - komentowała gość PR24.

"Ursula von der Leyen jest dobrą kandydatką"

- Jest problem w ocenianiu wydarzeń gdy nie mamy pełnych informacji na ich temat. Dobrze, że jesteśmy przez Ursulę von der Leyen traktowani poważnie, ale przykre, że postrzegają nas jako kraj Europy Wschodniej. To świadczy o mentalnym podziale na starą i nową Unię - stwierdził zaś Piotr Apel. Polityk Kukiz'15 zauważył jednak, że przy wyborcze nowego przewodniczącego komisji nadrzędnym celem partii rządzącej było zablokowanie kandydatury Fransa Timmermansa. - Sukcesem nie jest jednak eliminacja jednego z polityków. Naszym celem powinno być postawienie na swojego kandydata, a nie wybranie mniejszego zła - podkreślił poseł.

Czytaj więcej
Witold Waszczykowski 1200.jpg
Witold Waszczykowski: spór o praworządność miał charakter ideowy

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jan Rulewski: komisarz ds. polityki zagranicznej to trzecia osoba w Komisji Europejskiej

Marcin Ociepa zaznaczył, że "kolejność składanych wizyt ma w dyplomacji znaczenie". - To nie jest więc przypadek, że Ursula von der Leyen wybiera najpierw Paryż, a potem Warszawę. Szefowa Komisji Europejskiej chce w ten sposób wskazać podstawowe kierunki polityczne - powiedział. Gość audycji stwierdził także, że Ursula von der Leyen jest dobrą kandydatką na szefową Komisji. - W wywiadach pokazywała, że nie każdy musi myśleć tak samo i Europa się różni. Inne wyzwania stoją przed Portugalią, a inne przed Polską. Wszyscy jednak powinniśmy nawzajem się więcej słuchać i to jest ważne przesłanie - punktował poseł Porozumienia.

"Powinniśmy mieć poważną tekę unijnego komisarza"

- Europosłowie SLD poparli kandydaturę Ursuli von der Leyen, ponieważ zobowiązała się ona do walki o europejską pracę minimalną i podziela nasze stanowisko w sprawie firm transportowych - podkreśliła Anna Maria Żukowska. Rzecznika SLD oceniła też, że PiS po czterech latach rządów nauczyło się trochę prowadzić dyplomację. - To mnie cieszy, bo początki były marne. Na forum europejskim nasza komunikacja nie przebiegała dobrze. Skonfliktowaliśmy się z Unią Europejską i z innymi podmiotami wspólnotowymi - mówiła.

Paweł Sałek zauważył zaś, że spotkanie niemieckie, paryskie i warszawskie Ursuli von der Leyen odbyło się na bazie Trójkąta Weimarskiego. - Byliśmy trzecią stolicą w układzie konsultacji i przygotowania nowego składu Komisji Europejskiej. Trzeba brać w tym pod uwagę uwarunkowania personalne i geograficzne - informował. Doradca prezydenta zaznaczył jednak, że głosowanie nad nowym składem Komisji w europarlamencie nie będzie łatwe. - Proces konsultacji musi odbyć się ze wszystkimi krajami członkowskimi. Powinniśmy mieć jednak poważna tekę komisarza, ponieważ jesteśmy czołową gospodarką w Unii i dużym krajem z ambicjami - powiedział polityk.

Czytaj więcej
bartłomiej_spychalski1200.jpg
B. Spychalski: wartości Unii Europejskiej, muszą być szanowane i respektowane przez wszystkich

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Krzysztof Szczerski polskim kandydatem do KE. "To dobra propozycja"

Więcej tematów w całej audycji.

Gospodarzem programu była Katarzyna Gójska.

Polskie Radio 24/jp

----------------------------

Data emisji: 28.07.2019

Godzina emisji: 9.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata dnia. Ursula von der Leyen w Polsce. "Nasza polityka zagraniczna ma się dużo lepiej niż chciałaby opozycja"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 19:36
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Głównymi tematami rozmów były źródła dochodów Unii Europejskiej, migracja, handel oraz obsada unijnych stanowisk. W Polskim Radiu 24 wydarzenia te skomentowali publicyści: Robert Tekieli i Marek Formela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Dworczyk: kandydatura prof. Szczerskiego jest doceniana przez nową szefową KE

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 07:22
Kandydatura prof. Szczerskiego jest doceniana, także przez nową szefową KE - mówił w radiowej Jedynce Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. - Wczorajsze spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Ursulą von der Leyen daje nadzieję na dialog - podkreślił minister. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ursula von der Leyen w Polsce. "Można mówić o przełomie"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 12:00
O bieżących wydarzeniach politycznych w Polskim Radiu 24 rozmawiali politycy: Włodzimierz Bernacki (PiS), Grzegorz Furgo (PO), Władysław T.Bartoszewski (PSL), Jarosław Porwich (Wolni i Solidarni). Komentowali między innymi wizytę w Polsce przewodniczącej-elekt Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
rozwiń zwiń