X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

J. Lichocka: kandydatura M. Morawieckiego na premiera jest niepodważalna

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 10:59
- Spekulacje medialne o sporach w obozie PiS mają odwrócić uwagę od wielkiej awantury w PO. Tam trwa wielka walka, furia tych, którzy się nie dostali do kolejnego Sejmu - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka. Gośćmi audycji "7x24" byli także Anna Krupka, Marcin Ociepa, Artur Dziambor, Władysław Teofil Bartoszewski oraz Marek Dyduch.
Audio
  • 20.10.19 J. Lichocka: w PO trwa powyborcza walka i furia tych, którzy nie weszli do Sejmu (PR24)
Goście audycji 7x24
Goście audycji 7x24Foto: screen/Facebook/Polskie Radio 24

Wybory do Sejmu i Senatu, chociaż minął od nich już jakiś czas, wciąż wzbudzają silne emocje. W audycji "7x24", w której odbywają się cotygodniowe podsumowania wydarzeń politycznych, toczyła się dyskusja na temat nowej sytuacji politycznej w Sejmie, w Senacie, a także w największych blokach politycznych - Zjednoczonej Prawicy i Koalicji Obywatelskiej.

Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Joanna Lichocka z PiS, Anna Krupka z KPRM, Marcin Ociepa z Porozumienia, Artur Dziambor z Konfederacji, Władysław Teofil Bartoszewski z PSL oraz Marek Dyduch z SLD.

Kaczyński sejm PAP-1200.jpg
S. Gajewski: doświadczenie pokazuje, że J. Kaczyński ma umiejętność zarządzania ambicjami

Rozłam opozycji

Goście Polskiego Radia 24 zostali zapytani między innymi o konflikty wewnątrz bloków politycznych, które znalazły się w Sejmie. Posłanka PiS Joanna Lichocka podkreśliła, że w Zjednoczonej Prawicy nie dzieje się nic nadzwyczajnego, wbrew temu, co próbują twierdzić niektóre media i politycy opozycji.

- Są rozmowy w ścisłym kierownictwie Zjednoczonej Prawicy, one są naturalne po wygranych wyborach - mówiła, zaznaczając, że kandydatura Mateusza Morawieckiego na premiera jest niepodważalna. - Spekulacje medialne o sporach w obozie PiS mają odwrócić uwagę od wielkiej awantury w PO. Tam trwa wielka walka, furia tych, którzy się nie dostali do kolejnego Sejmu - podkreśliła.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Senacka układanka. Jaki będzie układ sił w izbie wyższej?

Jakby na potwierdzenie jej słów Władysław Teofil Bartoszewski z PSL powiedział, że jego partia nie jest już i nie będzie w koalicji z PO. - My, jako jedna z partii w opozycji, będziemy działać razem z innymi partiami opozycyjnymi. Ale nie ma mowy o żadnym łączeniu się partii. Prezes Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział wyraźnie, że nie ma jednego lidera opozycji, jest przynajmniej trzech - stwierdził.

Zapytany o koalicję, która miała miejsce w wyborach senackich, tzw. pakt senacki, stwierdził, że to wcale nie była koalicja. - Było uzgodnienie, że nie będziemy wystawiać przeciwko sobie kandydatów, ze nie będziemy się wzajemnie atakować. To nie była koalicja, tylko pragmatyczny pakt - wyjaśnił.

M. Ociepa: G. Schetyna najbardziej przegranym politykiem

east news grzegorz schetyna 1200.jpg
Ten sondaż nie pozostawia wątpliwości. G. Schetyna powinien odejść ze stanowiska

Marcin Ociepa z Porozumienia zauważył, że próby konsolidacji opozycji przez Grzegorza Schetynę we wcześniejszych, ale także w tych wyborach w rzeczywistości nie miały wcale służyć zjednoczeniu, ale "schrupaniu" mniejszych partii przez PO. - Trudno w ciągu 30 lat w polskiej polityce wskazać polityka tak przegranego, jak Grzegorz Schetyna. Wszystkie projekty, które tworzył, nowa formuła PO, porozumienia koalicyjne, opozycyjne przegrywały wybory, także w sensie relacji międzyludzkich - mówił.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Maciej Mazurek: Polska staje się krajem dojrzałej demokracji

- Jeśli PO ma być partią wiecznej opozycji, to Grzegorz Schetyna jest idealnym przywódcą. Bo z nim PO nigdy nie wygra i jej działacze o tym wiedzą - dodał.

Czy opozycja będzie "totalna"?

Co interesujące, zaproszeni do Polskiego Radia 24 przedstawiciele opozycji zgodnie stwierdzili, że nie chcą - wzorem Platformy Obywatelskiej - być opozycją totalną, ale zamierzają być w Sejmie merytoryczni, a nawet gotowi do współpracy.

- Nie będziemy totalną opozycją. Lewica chce wnieść rozważne funkcjonowanie. Jeśli będą wprowadzane ustawy, które naszym zdaniem będą korzystne dla państwa, będziemy je popierać. Pierwszą poważną dyskusją będzie ustawa budżetowa - mówił Marek Dyduch z SLD. Zauważył także, że PiS w ciągu 4 lat swojej kadencji zrobił wiele dobrego pod kątem polityki socjalnej - więcej niż wcześniejsze rządy, także te z SLD.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Spotkanie senatorów i władz PO. B. Klich: nie było mowy o personaliach

- My będziemy opozycją merytoryczną. Za każdym razem będziemy punktować tam, gdzie będzie się działo coś złego i będziemy popierać, gdzie będzie się działo coś mądrego - mówił z kolei Artur Dziambor z Konfederacji.

Kto jest zwycięzcą w wyborach?

Antoni Macierewicz 1200.JPG
Antoni Macierewicz: Polacy wybrali wartości chrześcijańskie

W Polskim Radiu 24 wywiązała się dyskusja na temat zwycięstwa. Część polityków opozycyjnych podkreślała dobre wyniki swoich partii. Artur Dziambor stwierdził zaś, że wybory - chociaż nie zasugerował ich sfałszowania - nie były uczciwe ze względu na metodę ich przeprowadzania. - Metoda D'Hondta jest nieuczciwa, jeśli chodzi o przydział reprezentacji w Sejmie w stosunku do wyników wyborów. W wyborach senackich są patologicznie zorganizowane JOW-y, tego samego dnia, co wybory sejmowe, całkowicie zmanipulowane wybory - mówił polityk Konfederacji.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Konfederacja złożyła wniosek o unieważnienie wyborów. Chodzi o TVP

Nie zgodziła się z tym posłanka PiS i przedstawicielka Kancelarii Premiera, Anna Krupka. - Te wybory to dwa spektakularne zwycięstwa. Pierwsze, to zwycięstwo demokracji - frekwencja 62 proc. Polacy poszli do urn, chcieli mieć wpływ na los ojczyzny. Drugie, to zwycięstwo PiS. Naprawdę, 8 mln głosów na PiS, dziękuję wszystkim wyborcom - powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję "7x24" prowadziła Katarzyna Gójska.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 20.10.2019

Godzina emisji: 9.07

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Strzeżek z Porozumienia: polityka obecnego rządu nie jest polityką ciepłej wody w kranie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 20:27
- Mam nadzieję, że ciężka praca, którą od czterech lat staramy się przekonywać Polaków i utwierdzać, że dobrze zdecydowali w 2015 roku, poskutkuje tym, że mandat społeczeństwa dla rządu Zjednoczonej Prawicy przedłuży się o kolejne cztery lata - powiedział Jan Strzeżek z Porozumienia, członek gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Gowina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiemy, kto został posłem w Sejmie IX kadencji. Kompletna lista

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 15:05
13 października Polacy zdecydowali o składzie Sejmu IX oraz Senatu X kadencji. Do Sejmu wybrano 460 posłów. Kto został posłem w nowym Sejmie? Przedstawiamy kompletną listę nowych członków izby niższej parlamentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wpis lidera PO "haniebny", "wstyd". Reakcja na słowa G. Schetyny

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 23:25
Grzegorz Schetyna porównał ks. Jerzego Popiełuszkę do Piotra Szczęsnego, który dwa lata temu dokonał samospalenia na Placu Defilad. Wpis lidera PO spotkał się ze zdecydowaną reakcją polityków Zjednoczonej Prawicy. "Panie przewodniczący, wstyd!" - skomentował m.in. szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń