more_horiz

Wspólna lista opozycji? Prof. Domański: to byłoby ryzykowne dla PO

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 12:09
- Konserwatywna część elektoratu PO może mieć problemy z pójściem do wyborów z przekonaniem, że głosujemy razem z Lewicą, z panem Czarzastym i z niektórymi nazwiskami, które się kojarzą negatywnie z przeszłością - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog z PAN.
Prof. Henryk Domański
Prof. Henryk DomańskiFoto: PR24

W piątek w programie "Tłit" portalu wp.pl Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy stwierdził, że rozmowy między nim a Donaldem Tuskiem odbywają się bardzo często, wręcz na stopie towarzyskiej. Pytany o wspólną listę podkreślił, że w sprawie tzw. paktu senackiego rozmowy są bardzo zaawansowane, zaś jeśli chodzi o wybory do Sejmu, to problemem są Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, którzy w sposób zdecydowany odmawiają udziału we wspólnej liście opozycji. Z kolei Platforma Obywatelska deklaruje, że jeśli nie będzie wspólnej listy, to idzie do wyborów sama. Sam Czarzasty stwierdził, że jest zwolennikiem jednej opozycyjnej listy wyborczej do Sejmu.

Wspólna lista opozycji?

W Polskim Radiu 24 komentował to prof. Henryk Domański, socjolog, który stwierdził, że wypowiedź Włodzimierza Czarzastego w tym zakresie należy raczej traktować jako osobistą opinię, ponieważ odmienne opinie można znaleźć nie tylko w całym bloku lewicowym - np. po stronie Partii Razem, ale nawet wewnątrz jego partii - i to nie tylko po stronie frakcji Wiosna, ale także we frakcji SLD.

- Z tego punktu widzenia [opinie Czarzastego] nie rysują tej perspektywy stworzenia takiej symbiozy Lewicy z Platformą Obywatelską. Na to musi być zgoda całej tej frakcji post-SLD-owskiej, postkomunistycznej - mówił prof. Henryk Domański, jednak przypomniał, że Nowa Lewica w grudniu będzie miała kongres, na którym takie decyzje mogą zapaść.

- Gdyby do takiego połączenia doszło, to byłoby dosyć ryzykowne z punktu widzenia elektoratów obu partii, zwłaszcza Platformy Obywatelskiej. (...) PO jest jednak formacją zróżnicowaną, o wiele bardziej chyba niż partia, którą kieruje pan Czarzasty - zauważył prof. Domański. - Ta konserwatywna część elektoratu PO może mieć problemy z pójściem do wyborów z przekonaniem, że głosujemy razem z Lewicą, z panem Czarzastym i z niektórymi nazwiskami, które się kojarzą negatywnie z przeszłością, a nie tylko o przeszłość chodzi - ocenił socjolog.

Czytaj również:

Gościem drugiej części "Przekładańca Jachowicza" była Monika Kaczmarek, dyrektor Wydawnictwa Dolnośląskiego, która mówiła o twórczości J.K. Rowling i Jo Nesbo.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
49:49 PR24 2022_11_27-09-06-11_Jachowicz.mp3 Henryk Domański o sytuacji politycznej w Polsce; Monika Kaczmarek o twórczości J.K. Rowling i Jo Nesbo ("Przekładaniec Jachowicza" / PR24)

* * *

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Henryk Domański (socjolog, PAN), Monika Kaczmarek (dyrektor Wydawnictwa Dolnośląskiego)
Data emisji: 27.11.2022
Godzina emisji: 09.06

PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także