Poczytnik. Literatura wobec września 1939 roku
Tematem audycji "Poczytnik" była II wojna światowa w literaturze polskiej. Jak na dramat września 1939 roku i pożogę wojny zareagowali literaci? O tym, kiedy i w jakich okolicznościach powstały najważniejsze książki, rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
2019-09-02, 12:00
Posłuchaj
Powieść Dzień tysiąca godzin autorstwa Wiesława Stanisława Kuniczaka, opowiadająca o tragicznych wydarzeniach przełomu lata i jesieni 1939 roku. Tomasz Zapart przypomniał, że ten interesujący, prozatorski zapis tragicznych wydarzeń września 1939 roku powstała w latach 60. w USA, a prozaik pisał w języku angielskim. - Autor miał dar narracji. Powieść dobrze się czyta. Autor podkreśla, że było dwóch agresorów, nie pomija ataku Sowietów z 17 września 1939 roku.
Krzysztof Masłoń podkreślał uwarunkowania polityczne, m.in. znaczenie cenzury, które wpływały na pisanie o wrześniu 1939 roku. Podkreślił zasługi Wiesława Kuniczaka. - O 17 września nie można było mówić, obraz września był pechowy, bo jeżeli o tym nie można mówić, to wszystko inne będzie ułomne i kalekie - podkreślał Krzysztof Masłoń.
W audycji także m.in. o "Polskiej jesieni" Jana Józefa Szczepańskiego oraz o twórczości Wojciecha Żukrowskiego ( m.in. "Z kraju milczenia".
Audycję przygotowali: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
PR24/tb/ mat. prasowe
____________________
Data emisji: 01.09.2019
Godzina emisji: 22:09
REKLAMA