more_horiz

"W stronę Seretu". Wiesław Helak: moje marzenie stało się faktem

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 06:55
- Przystępując do pisania miałem okres wojenny w pamięci jako pewien rodzaj marzenia: żeby dotrzeć i dać swój mały głos do tego okresu. W trakcie pisania »Nad Zbruczem« to stało się faktem. Nie miałem planu na następne części, czyli na "Górę Tabor" i "W Stronę Seretu", ale wiedziałem, że to musi być kontynuacja - mówił w Polskim Radiu 24 prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy Wiesław Helak.
Okładka książki Wiesława Helaka W stronę Seretu
Okładka książki Wiesława Helaka "W stronę Seretu"Foto: mat.prasowe

O swojej najnowszej powieści zatytułowanej "W stronę Seretu", która kontynuuje wątek portretowania Polski, tym razem tej powojennej, i jej dramatycznych losów, mówił na antenie Polskiego Radia 24 prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy Wiesław Helak. 

"Miałem ten okres międzywojenny w pamięci"

Gość audycji przyznał, że jego trylogia "rodziła się w trakcie pisania". - Ponieważ "Nad Zbruczem" jest z z przełomu XIX i XX wieku, a bohater żyje do 39 roku, ale powieść nie objęła już materiału wojennego, było to za dużo materiału, konstrukcja już by tego nie wytrzymała - mówił prozaik. 

- W związku z powyższym w momencie, kiedy dochodziłem do lat XX w "Nad Zbruczem" okazało się, że jest jakiś niedosyt, oraz że ten okres międzywojenny aż prosi się o kontynuację. Przystępując w ogóle do pisania miałem go w pamięci jako pewien rodzaj marzenia, żeby dotrzeć i dać swój mały głos do tego okresu - przyznał Wiesław Helak.

Helak: marzenie stało się faktem

Scenarzysta zaznaczył, że "w trakcie pisania »Nad Zbruczem« to (marzenie) się stało faktem". - Nie miałem planu na następne części, czyli na "Górę Tabor" i "W Stronę Seretu", ale wiedziałem, że to musi być kontynuacja - wskazał reżyser.

Książka "W stronę Seretu" ukazuje losy ziemiaństwa po II wojnie światowej (1945-1989). Wiesław Helak (ur. 1948) to pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy. Wyróżniony za twórczość literacką inspirowaną losami Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Spod jego pióra wyszły m.in.: "Lwowska noc", "Scenariusze syberyjskie", "Tryhubowa", "Tchnienie" czy "Nad Zbruczem".

Posłuchaj
22:55 poczytnikk.mp3 Gościem PR24 był Wiesław Helak ("Poczytnik") 

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Wiesław Helak (prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy)

Data emisji: 19.06.2021

Godzina: 22:06

nt

Zobacz także

Zobacz także