more_horiz

"Na tropach Smętka" - wyjątkowe wydanie fascynującej prozy Melchiora Wańkowicza

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 10:02
- Mamy przed sobą, dzięki wydawnictwu Księży Młyn z Łodzi, wersję oryginalną z pierwszej edycji tej fascynującej prozy Melchiora Wańkowicza z roku 1936. Jest to bowiem wersja pierwotna, której w PRL nie można było opublikować - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. W audycji uczestniczył także Krzysztof Masłoń.
Tomasz Zapert: była wersja pierwotna tej książki, której w PRL nie można było opublikować.
Tomasz Zapert: była wersja pierwotna tej książki, której w PRL nie można było opublikować.Foto: PAP/Henryk Rosiak

Tematem audycji była kolejna edycja książki Melchiora Wańkowicza "Na tropach Smętka". Jak wskazał Tomasz Zapert, "tę książkę pierwszy raz przeczytałem chyba w wieku 15 lat. Oczarowała mnie i często do niej wracam". - Nie sądziłem jednak, że obcowałem z wydaniem okaleczonym - podkreślił.

"Fascynująca proza"

Jak wyjaśnił, "mamy przed sobą, dzięki wydawnictwu Księży Młyn z Łodzi, wersję oryginalną z pierwszej edycji tej fascynującej prozy Melchiora Wańkowicza z roku 1936". - Była bowiem wersja pierwotna, której w PRL nie można było opublikować - wskazał.

- W wydaniu przedwojennym Melchior Wańkowicz wspominał tu i ówdzie o Józefie Piłsudskim, co nie bardzo podobało się w PRL i zostało amputowane - powiedział. - Podobnie, ze względów historycznych wycięto wzmianki dotyczące wojny polsko-bolszewickiej. Trochę też pozmieniano nazwy geograficzne miejscowości, głównie te, przez które odbywała się trasa wędrówki kajakiem - zaznaczył.

"Wydanie wyjątkowe"

- Nie miałem o tym pojęcia, nie zdawałem sobie z tego sprawy - podkreślił Krzysztof Masłoń. - Myśle nawet, że gdybym wiedział to wydawałoby mi się, że ze względu na temat książki nie miałoby to specjalnego znaczenia - dodał.

- Jak się okazuje jednak miało - zaznaczył. - Teraz otrzymujemy wydanie wyjątkowe. To jest jak się doczytałem 15. edycja tej książki, książki, która zaraz po "Monte Cassino" i "Zielu na kraterze" jest najpopularniejszą i liczącą najwięcej wydań z książek Melchiora Wańkowicza - wskazał.

Więcej o książce i o obecnej w niej wyprawie w nagraniu.

Posłuchaj
22:11 poczytnik 4.09.mp3 Tomasz Zapert: była wersja pierwotna tej książki, której w PRL nie można było opublikować (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Poczytnik

Prowadzą: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert

Data emisji: 4.09.2022

Godzina emisji: 22.06

jb

Zobacz także

Zobacz także