II pakt Ribbentrop – Mołotow. Historyk: 28 września 1939 roku dopełnił się IV rozbiór Polski
- To był podział Polski nie tylko na dziś, ale na zawsze. Agresorzy zobowiązali się, by już nigdy nie powstało państwo polskie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk dr Witold Wasilewski. 28 września 1939 roku podpisany został traktat o granicach i przyjaźni III Rzesza - ZSRR.
2020-09-27, 08:20
Posłuchaj
Umowa została zawarta w Moskwie po kapitulacji Warszawy, u schyłku działań wojennych w konsekwencji agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę. Nazywana także II paktem Ribbentrop – Mołotow, ponieważ została podpisana przez te same osoby i była jego bezpośrednią kontynuację. Większość tekstu (trzy tajne protokoły) została utajniona.
Powiązany Artykuł
Dmitrowicz: w Rosji od lat powtarza się kłamstwa o naszej historii. Powinniśmy budować swoją opowieść
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że 28 września 1939 roku dopełnił się IV rozbiór Polski. - Chodziło o szczegółowe dopełnienie ustaleń pierwszego paktu Ribbentrop – Mołotow i zaktualizowanie do ówczesnej sytuacji. Dokument zawierał pięć artykułów, jeden dodatkowy i dwa tajne protokoły. Zdecydowano, że województwo lubelskie i wschodnia cześć województwa warszawskiego przypadną Niemcom. W zamian Związkowi Sowieckiemu przypadła Litwa jako strefa wpływów, co wymagało jeszcze wprowadzenia w życie - powiedział dr Witold Wasilewski.
Podkreślił, że drugi tajny protokół zakładał, iż obie strony nie będą tolerować jakiejkolwiek polskiej propagandy. - To był podział Polski nie tylko na dziś, ale na zawsze. Agresorzy zobowiązali się, by już nigdy nie powstało państwo polskie - tłumaczył historyk.
Protest rządu RP z 30 września 1939 roku przeciwko ustaleniom niemiecko-radzieckiego układu mówił o dwóch agresorach i walce przeciwko nim o wyzwolenie polskiego terytorium.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: dr Witold Wasilewski (historyk, IPN)
Data emisji: 27.09.2020
Godzina emisji: 07.0
Polecane
REKLAMA