"Przełamał monopol państwa komunistycznego na wychowanie młodzieży". Historyk IPN o ks. Blachnickim
- Ksiądz Franciszek Blachnicki zbudował nowy kształt religijności młodych Polaków. Zachęcał do indywidualnego czytania Pisma Świętego. Oazy uczyły codziennego czytania Biblii - mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr Andrzej Sznajder.
2023-03-19, 12:37
Ksiądz Franciszek Blachnicki zmarł nagle w niemieckim Carlsbergu w 1987 r., a jako oficjalną przyczynę zgonu podano zator płucny. Pierwsze dochodzenie Pionu Śledczego IPN w tej sprawie umorzono w lipcu 2006 r. z uwagi na brak przesłanek dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa. Pod koniec kwietnia 2020 r. katowicki oddział IPN podjął decyzję o ponownym wszczęciu postępowania dotyczącego śmierci duchownego. 14 marca br. minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że prowadzone śledztwo wykazało, że ks. Blachnicki został otruty.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że ksiądz Blachnicki należał do pokolenia Kolumbów. - Rocznik 1921, pierwsze pokolenie Polaków wychowanych w II RP. Był uczestnikiem wojny obronnej 1939 roku, za działalność konspiracyjną trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W 1941 roku usłyszał wyrok śmierci, który zamieniono na karę więzienia. W 1950 roku przyjął świecenia kapłański, był zaangażowany w prace tzw. tajnej Kurii. Po 1956 roku zasłynął z niezwykłej akcji pod nazwą krucjata wstrzemięźliwości. W ciągu dwóch lat pozyskał ok. 100 tys. dorosłych osób, które deklarowały trzeźwość jako sposób na ratowanie społeczeństwa przed pogłębiającą się demoralizacją. Trafił za to do więzienia. Tego samego zresztą, gdzie czekał na wyrok śmierci - mówił dr Andrzej Sznajder.
Kolejnym etapem działalności księdza Blachnickiego był oazowy Ruch Światło-Życie. - Do końca PRL skupił ok. 2 mln młodych ludzi. Przełamał monopol państwa komunistycznego na wychowanie młodzieży i kształtowanie postaw. Z tego powodu władze się nim interesowały i próbowały ograniczać jego działalność. Ksiądz Blachnicki dał też polskich katolikom Biblię do rąk. Zorganizował akcję milion Biblii dla Polski. Pozyskał przy tym kościoły protestanckie ze Skandynawii, które pomogły w sfinansowaniu druku i przewiezieniu do Polski kilkuset tysięcy egzemplarzy Biblii. Zbudował nowy kształt religijności młodych Polaków. Zachęcał do indywidualnego czytania Pisma Świętego. Oazy uczyły codziennego czytania Biblii - tłumaczył historyk.
REKLAMA
Posłuchaj
Działania komunistycznych władz przeciwko księdzu Blachnickiemu nasiliły się w roku 1980, kiedy poparł "Solidarność". Z tego powodu wyemigrował do Niemiec. Miał nagle umrzeć 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu w Niemczech. Od 1995 r. trwa jego proces beatyfikacyjny.
- Historyk IPN: ks. Blachnicki był groźny dla władz w PRL, chciał wychować człowieka wolnego
- Aleksander Makowski. "Superresortowe dziecko", które miało niszczyć ks. Blachnickiego
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Dr Andrzej Sznajder (Dyrektor oddziału IPN w Katowicach)
Data emisji: 19.03.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 11.06
PR24/jt
Polecane
REKLAMA