Prof. Boćkowski apeluje o "zdrowy" reset relacji z Ukrainą: urealnić politykę wsparcia

2024-01-23, 21:48

Prof. Boćkowski apeluje o "zdrowy" reset relacji z Ukrainą: urealnić politykę wsparcia
We wtorek w Kijowie szef polskiego rządu spotkał się z premierem Ukrainy. Foto: PAP/Vladyslav Musiienko

W relacjach Warszawy i Kijowa potrzebny jest "dobry i zdrowy" reset, tak, by urealnić politykę wsparcia - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z uniwersytetu w Białystoku komentując konferencję prasową szefa ukraińskiego rządu po spotkaniu z polskim premierem. Jednocześnie trzeba "zdać sobie sprawę, że aby rozwiązywać trudne sprawy w relacjach z Ukrainą, kraj ten musi przetrwać jako niepodległe państwo" - zaznaczał prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział we wtorek, że rozmowy z premierem Polski Donaldem Tuskiem w Kijowie dotyczyły m.in. "resetu" relacji obu krajów. Szmyhal podkreślał, że "ten reset odbywa się na zasadach równości i wzajemnej pomocy", oraz "na warunkach partnerstwa i wspólnego celu, niezależności i dobrobytu naszych krajów".

"Dobry i zdrowy" reset

- Moim zdaniem pomoc Polski była ważna, jest ważna i Ukraina zdaje sobie sprawę, że założenia tego, że można więcej wylicytować z Niemcami okazały się kiepskie - ocenił te deklaracje w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski. Jak dodał, Polska "nadal jest najbliższym zapleczem" Ukrainy w wojnie z Rosją, dlatego "dobrze i zdrowo" byłoby "urealnić międzynarodową politykę wsparcia", by nie było tak, że "my musimy wszystko dać, a oczekiwanie z drugiej strony jest takie, że to nam się należało".

- Oczywiście, pomagamy tyle, ile możemy. Daliśmy dużo, nie oczekiwaliśmy wiele w zamian - ocenił. Jego zdaniem, "realny reset" relacji z Ukrainą czyli dbanie o własne interesy przy jednoczesnym pomaganiu Ukrainie jest "zdrowszy" niż sytuacja, w której Polska pomaga, a druga strona "uważa, że należy jej się" - stwierdził prof. Daniel Boćkowski. 

Taktyka przed strategią?

- W relacjach polsko-ukraińskich rysuje się tendencja, że wymogi bieżącej taktyki w rozgrywce wewnętrznej zdają się przesłaniać imponderabilia strategiczne - oceniał zaś prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. - I Ukraińcy i my musimy zdać sobie sprawę, że aby rozwiązywać trudne sprawy w relacjach z Ukrainą, kraj ten musi przetrwać jako niepodległe państwo. Jeśli ponownie znajdzie się w rosyjskiej strefie wpływów, o rozwiązywaniu jakichkolwiek spraw we wzajemnych stosunkach nie będzie mowy - dodał. 

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że ton konferencji premierów Polski i Ukrainy "napawa pewnymi obawami". - W istocie, z obydwu stron taktyka zdaje się przesłaniać cele strategiczne. Nie wróży to najlepiej - powiedział prof. Krzysztof Kubiak. 

Więcej w nagraniu: 


Posłuchaj

Prof, Danel Boćkowski i prof. Krzysztof Kubiak o relacjach polsko-ukraińskich ("Kontrapunkt"/ PR24) 25:43
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Minister finansów Andrzej Domański gościem Polskiego Radia: 

 

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego)

Data emisji: 23.01.2024

Godzina emisji: 20.33


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej