more_horiz

Po buncie Prigożyna. "Car jest nagi, ale ciągle w steru"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 21:46
- Wolta Jewgienija Prigożyna osłabiła Władmira Putina, ale go nie obaliła. Jest słaby, słabszy niż był przed buntem Prigożyna, ale ciągle pozostaje u steru - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Gościem był również prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Dr Bryc: Putin jest słabszy niż był przed buntem Prigożyna
Dr Bryc: Putin jest słabszy niż był przed buntem PrigożynaFoto: PAP/EPA

W sobotę najemnicy Grupy Wagnera zajęli sztab rosyjskiej armii w Rostowie nad Donem, a następnie zaczęli posuwać się w kierunku Moskwy. Prigożyn jest od dawna skonfliktowany z częścią rosyjskiego establishmentu wojskowego dowodzącą inwazją na Ukrainę. Domagał się "przywrócenia sprawiedliwości" w armii i odsunięcia od władzy ministra obrony Siergieja Szojgu.

W sobotę wieczorem Prigożyn ogłosił odwrót i wycofanie najemników do obozów polowych, by "uniknąć rozlewu krwi". Miało to być rezultatem układu białoruskiego autorytarnego lidera Alaksandra Łukaszenki z Prigożynem, zawartego w porozumieniu z Władimirem Putinem. Zgodnie z tymi uzgodnieniami najemnicy Grupy Wagnera i sam Prigożyn mieliby przemieścić się na Białoruś.


Posłuchaj
25:18 PR24 2023_06_27-20-33-42.mp3 Dr Agnieszka Bryc i prof. Daniel Boćkowski gośćmi Pawła Lekkiego (Kontrapunkt)

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Kontrapunkt"

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 27.06.2023

Godzina emisji: 20.35

PR24


Zobacz także

Zobacz także