Ks. Waldemar Cisło: w Europie dochodzi do profanacji. To niepokoi

- Widzimy, że często nie chodzi o napad rabunkowy, tylko o pokazanie: "nie ma dla was tutaj miejsca" - mówił o atakach na kościoły ks. Waldemar Cisło z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Duchowny opowiadał w Polskim Radiu 24 o prześladowaniach chrześcijan na świecie - na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Ameryce Południowej i Azji, ale też w Europie.

2020-02-15, 07:59

Ks. Waldemar Cisło: w Europie dochodzi do profanacji. To niepokoi
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 przywołał raport organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który mówi, że w 2019 roku zauważono 3000 przypadków profanacji. Przywołał przykład z Francji, gdzie wyłamano tabernakulum, a konsekrowany Najświętszy Sakrament wetknięto w odchody, ułożone w formie krzyża.- Chodzi o pogardę dla tego, co najświętsze dla chrześcijan - ocenił.

Powiązany Artykuł

shutterstock_kosciol-1200.jpg
Coraz więcej włamań do kościołów we Francji. Sprawcy dopuszczają się profanacji Najświętszego Sakramentu.

Odległe części świata

Rozmówca Polskiego Radia zwrócił uwagę, że do prześladowań dochodzi w odległych częściach świata. - Pierwszy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym to był stan Orisa w Indiach. Tam były pogromy skierowane przeciwko chrześcijanom. Istniały młodzieżowe bojówki hinduistyczne, którym partie radykalne płaciły za palenie kościołów, szkół i domów chrześcijańskich, a które dokumentowały swoje czyny. Te filmy wpadły w ręce biskupa katolickiego i mieliśmy dowody na to, jak to wyglądało - mówił ks. Waldemar Cisło.

- Były wyznaczone nagrody za głowę księdza, za głowę zakonnic - dodał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Bielsko-Biała: nieznany sprawca sprofanował Krzyż Trzeciego Tysiąclecia

REKLAMA

Gość Polskiego Radia ocenił, że "podobną sytuację mamy w Pakistanie, gdzie jest malutka grupa chrześcijan". - Słyszymy, że 800 dziewcząt i kobiet jest porywanych, a rodzina jest bezsilna, bo nie stać ich na adwokata. Policja i wojsko, których dowódcy są muzułmanami, nawet nie mają interesu w tym, by ścigać swoich braci muzułmanów - wyliczał.

Niezgoda na system kastowy

Kapłan zwrócił uwagę, że w Indiach obecna jest ideologia "jeden naród, jedna religia, jedno państwo". - To nic nowego, chodzi o czystą rasę. Chrześcijaństwo w Indiach będzie zawsze odpychane, bo tam mamy system kastowy, a chrześcijanie nie uznają grupowania, czy klasyfikowania ludzi na gorszych i lepszych. Ci niedotykalni byli traktowanie jak ludzie, więc chrześcijanie nie mogli być akceptowani - ocenił ks. Waldemar Cisło.

Pytany o relacje chrześcijan z innymi religiami w Chinach, ocenił, że są one różne w zależności od prowincji. - Są przypadki wprowadzania przepisów o tym, że niepełnoletni nie mogą sami chodzić do kościoła, słyszymy o ścinaniu krzyży, bo nie mogą one być eksponowane i o zabieraniu ziem kościelnych, które były atrakcyjnym dla deweloperów terenem. To problem złożony, trudno go oceniać z zewnątrz, ale głosy, przychodzące z wewnątrz, są bardzo rozgoryczone - mówił gość Polskiego Radia.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Pakistan: sąd najwyższy zezwolił na śluby muzułmanów z dziećmi

REKLAMA

- Zobaczymy, jak ten dialog się potoczy. Nam, członkom Kościoła Katolickiego, pozostaje ufać, że mądrość papieża pokaże się i że ma to większy sens - ocenił ks. Waldemar Cisło.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Wojna cywilizacji"

Prowadzący: Robert Tekieli

REKLAMA

Gość: ks. Waldemar Cisło (Pomoc Kościołowi w Potrzebie; UKSW)

Data emisji: 15.02.2020

Godzina emisji: 07.35

mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej