more_horiz

"Chodzi o obezwładnienie wroga od środka". Grzegorz Górny o wojnie kulturowej

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 08:43
25 wieków temu Sun Tzu pisał, że największą sztuką jest zwyciężanie bez użycia siły. Najważniejsze jest obezwładnienie wroga od środka poprzez sianie zamętu, chaosu, destabilizacji, dezintegracji. Jeśli prześledzi się te zalecenia Sun Tzu, to się okaże, że wiele z nich obserwujemy dzisiaj - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny.
Grzegorz Górny
Grzegorz GórnyFoto: PR24

Trwa XI Kongres Polska Wielki Projekt. Wśród tematów poruszanych podczas Kongresu jest także bezpieczeństwo. Nacisk postawiono na bezpieczeństwo zdrowotne, logistyczne i finansowe. Jednakowoż, jak zauważono w audycji "Wojna cywilizacji", ludzkość zmaga się także z coraz większym zagrożeniem bezpieczeństwa kulturowego. Gościem PR24 był Grzegorz Górny.

Flaga Polski 1200.jpg
Grzegorz Górny: kultura łączy się z bezpieczeństwem

Wojna cywilizacji wojną kulturową?

Publicysta stwierdził, że problem bezpieczeństwa kulturowego dotyka bezpośrednio problemu, jakim jest wojna kulturowa. Jak mówił, pojęcie to wydaje się paradoksalne, bo wszakże kultura jest czymś, co łączy, a wojna - czymś, co dzieli. Jednak - wyjaśnił Grzegorz Górny - jesteśmy świadkami "wojny o panowanie nad umysłami, nad duchem, nad kulturą".

By wyjaśnić działanie wojny kulturowej, publicysta przywołał tzw. 13 złotych zasad prowadzenia wojny Sun Tzu, który 25 wieków temu dowodził, że "największą sztuką jest zwyciężanie bez użycia siły". - Najważniejsze jest obezwładnienie wroga od środka poprzez sianie zamętu, chaosu, destabilizacji, dezintegracji - przytaczał Grzegorz Górny, dodając, że po takim rozkładzie wewnętrznym wroga "interwencja militarna wydaje się tylko ostatnim sztychem stawiającym kropkę nad I".

- Jeśli prześledzi się te zalecenia Sun Tzu, to się okaże, że wiele z nich obserwujemy dzisiaj, i że ich celem jest degeneracja kulturowa społeczeństwa przeciwnika - mówił Grzegorz Górny.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:18 PR24_mp3 2021_05_29-07-35-39_Górny.mp3 Grzegorz Górny o wojnie kulturowej ("Wojna cywilizacji" / PR24)

* * *

Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Grzegorz Górny (publicysta)
Data emisji: 29.05.2021
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także