X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Chodzi o obezwładnienie wroga od środka". Grzegorz Górny o wojnie kulturowej

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 08:43
25 wieków temu Sun Tzu pisał, że największą sztuką jest zwyciężanie bez użycia siły. Najważniejsze jest obezwładnienie wroga od środka poprzez sianie zamętu, chaosu, destabilizacji, dezintegracji. Jeśli prześledzi się te zalecenia Sun Tzu, to się okaże, że wiele z nich obserwujemy dzisiaj - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny.
Grzegorz Górny
Grzegorz GórnyFoto: PR24

Trwa XI Kongres Polska Wielki Projekt. Wśród tematów poruszanych podczas Kongresu jest także bezpieczeństwo. Nacisk postawiono na bezpieczeństwo zdrowotne, logistyczne i finansowe. Jednakowoż, jak zauważono w audycji "Wojna cywilizacji", ludzkość zmaga się także z coraz większym zagrożeniem bezpieczeństwa kulturowego. Gościem PR24 był Grzegorz Górny.

Flaga Polski 1200.jpg
Grzegorz Górny: kultura łączy się z bezpieczeństwem

Wojna cywilizacji wojną kulturową?

Publicysta stwierdził, że problem bezpieczeństwa kulturowego dotyka bezpośrednio problemu, jakim jest wojna kulturowa. Jak mówił, pojęcie to wydaje się paradoksalne, bo wszakże kultura jest czymś, co łączy, a wojna - czymś, co dzieli. Jednak - wyjaśnił Grzegorz Górny - jesteśmy świadkami "wojny o panowanie nad umysłami, nad duchem, nad kulturą".

By wyjaśnić działanie wojny kulturowej, publicysta przywołał tzw. 13 złotych zasad prowadzenia wojny Sun Tzu, który 25 wieków temu dowodził, że "największą sztuką jest zwyciężanie bez użycia siły". - Najważniejsze jest obezwładnienie wroga od środka poprzez sianie zamętu, chaosu, destabilizacji, dezintegracji - przytaczał Grzegorz Górny, dodając, że po takim rozkładzie wewnętrznym wroga "interwencja militarna wydaje się tylko ostatnim sztychem stawiającym kropkę nad I".

- Jeśli prześledzi się te zalecenia Sun Tzu, to się okaże, że wiele z nich obserwujemy dzisiaj, i że ich celem jest degeneracja kulturowa społeczeństwa przeciwnika - mówił Grzegorz Górny.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:18 PR24_mp3 2021_05_29-07-35-39_Górny.mp3 Grzegorz Górny o wojnie kulturowej ("Wojna cywilizacji" / PR24)

* * *

Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Grzegorz Górny (publicysta)
Data emisji: 29.05.2021
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Czytaj także

"Chodzi o ideologię, a nie osoby". Robert Tekieli o liście poparcia LGBT+ w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 12:12
- To przejaw pychy, protekcjonalizmu i próba dominacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, komentator Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XI Kongres Polska Wielki Projekt. Dziś pierwsze debaty

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 07:07
"XXI wiek - Bezpieczeństwo - Kultura" - pod takim hasłem rozpoczyna się dziś XI Kongres Polska Wielki Projekt. Na Zamku Królewskim w Warszawie przez dwa dni będą debatować przedstawiciele świata kultury, nauki i konserwatywnej myśli politycznej.
rozwiń zwiń