more_horiz

"Nowy totalitaryzm". Tomasz Teluk o mediach społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 08:15
- Szokujące jest, że daliśmy się wtrącić do technologicznego więzienia, gdzie wolność słowa praktycznie nie istnieje, a zachowania uwypuklające wyznawanie tradycyjnych wartości mogą być penalizowane - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Teluk, politolog i filozof.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sattalat Phukkum / Shutterstock.com

Należący do Google YouTube jest kolejnym z serwisów społecznościowych, który zawiesił konto amerykańskiego prezydenta w następstwie szturmu jego zwolenników na Kapitol 6 stycznia. Zginęło wówczas pięć osób. Wcześniej zrobiły to m.in. Twitter, Facebook, Instagram, Snapchat i Twitch.

shutterstock donald trump free 1200.jpg
Jastrzębowski o cenzurowaniu Trumpa: ogląda się to z niedowierzaniem

Jak podkreślał Tomasz Teluk, działania takie to zapowiedź "rewolucji marksistowskiej", wkraczającej do naszego życia, która przybiera charakter nowego totalitaryzmu. - Już za niestosowną wypowiedź na forum publicznym można być odłączonym od internetu, można zostać pozbawionym pracy, a w przyszłości może też korzystania z karty kredytowej lub odetną nam prąd i wodę w domu - zauważył. 

- Najbardziej szokującą wiadomością ostatnich dni było zlikwidowanie w mediach społecznościowych kont prezydenta Donalda Trumpa. To pokazało nam, na jakim etapie tej rewolucji jesteśmy. Wielcy monopoliści i technokraci mówią wyraźnie: my was kontrolujemy, żyjecie w społeczeństwie, w którym my rządzimy, w którym możliwa jest jedynie ideologia liberalna, skrajnie lewicowa - komentował gość audycji.

Posłuchaj
22:28 _PR24_AAC 2021_01_16-07-35-54.mp3 16.01.2021 Tomasz Teluk (Polskie Radio 24 / Wojna cywilizacji)

Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że właściciele portali społecznościowych nie mogą działać ponad prawem. - Dlatego zrobimy wszystko, by określić ramy funkcjonowania Facebooka, Twittera, Instagrama i innych podobnych platform. W Polsce regulujemy to odpowiednimi przepisami krajowymi. Zaproponujemy także, aby podobne przepisy zaczęły obowiązywać w całej Unii Europejskiej - zapowiedział szef rządu.

Czytaj także: 

   Więcej w nagraniu.

   * * *

   Audycja: Wojna cywilizacji

   Prowadzący: Robert Tekieli

   Gość: Tomasz Teluk, politolog i filozof.

   Data emisji: 16.01.2021

   Godzina emisji: 17:35

   PR24/ka

   Zobacz także

   Zobacz także