X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ks. Mieczysław Józefczyk: to była wojna obronna

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 13:18
- Przeprowadzaliśmy akcje zbrojne przeciwko zdrajcom ojczyzny. To były pojedyncze osoby wskazane przez dowództwo AK. Nadal działaliśmy, już nie zaczepnie, ale odpornie - przyznał w Polskim Radiu 24 ks. infułat Mieczysław Józefczyk, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik walk Powstania Warszawskiego i członek niepodległościowego podziemia po zakończeniu II wojny światowej.
Audio
  • 18.07.19 Powroty z niepamięci: ks. Mieczysław Józefczyk

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 po zakończeniu działań zbrojnych nadal trwała wojna, choć obronna. - Były grupy likwidacyjne, miałem w tym swój udział. Nie wiem, czy zaszczytem jest o tym dziś mówić, ale takie były czasy. Szczególnie chodziło o zdrajców. Brałem udział w kilku takich akcjach - tłumaczył ksiądz Mieczysław Józefczyk.

Przyznał, że panowało wtedy powszechne mniemanie, iż wybuchnie III wojna światowa. - Powinna była wybuchnąć. Ale kto miał walczyć i za kogo? Generał Patton, by poszedł, ale on był sam - powiedział. Dodał, że po 1945 roku nastąpiła zmiana okupanta.

Po 1945 roku Mieczysław Józefczyk związany był z kultywującą tradycje patriotyczne i chrześcijańskie Warmińsko-Mazurską Chorągwią Harcerstwa Polskiego w Olsztynie. W Olsztynie ukończył też Wyższe Seminarium Duchowne, a święcenia kapłańskie przyjął w 1950 roku. 

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Data emisji: 18.07

Godzina emisji: 0.30

Czytaj także

Płk Waldemar Nowakowski: byłem wychowany w duchu walki z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 22:15
– Byłem wychowany w duchu walki z bolszewikami – powiedział płk Waldemar Nowakowski ps. Gacek, żołnierz Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a także jeden z najmłodszych powstańców warszawskich. W Polskim Radiu 24 kolejna odsłona audycji z cyklu "Powroty z Niepamięci".
rozwiń zwiń