more_horiz

"Wielka literatura, nieprawdopodobna maestria". Gociek o książce "Sny o pociągach"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 11:36
- Jak czytałem te pierwsze, króciutkie rozdzialiki, to czułem się jakbym znowu trafił do świata Faulknera czy Schreibera. Po prostu nieprawdopodobna maestria i panowanie nad prozą. Tutaj nie ma wielkich historycznych wydarzeń oraz straszliwych zwrotów akcji, natomiast intensywność emocjonalna tej książki jest nieprawdopodobna - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek.
Sny o pociągach
"Sny o pociągach"Foto: Materiały promocyjne/czarne.com

Denis Johnson był niemiecko-amerykańskim pisarzem. Za jego największe dzieło uważa się zbiór opowiadań Syn Jezusa, które jak przyznał Piotr Gociek "jest rzeczywiście bardzo dobrą pozycją, która spodobała się krytyce". Dziennikarz zaznaczył, że Johnson był "pisarzem nierównym", jednak recenzowana w audycji książka "Sny o pociągach" należy do "wielkiej literatury". - Jak czytałem te pierwsze, króciutkie rozdzialiki, to czułem się jakbym znowu trafił do świata Faulknera czy Schreibera - mówił publicysta. - Po prostu nieprawdopodobna maestria, panowanie nad prozą - podkreślał. 

Czytaj także:
shutterstock_1076201930-2.jpg
"Nomadland" i "Zatyrani", czyli wolność jako miraż

W książce nie ma opisanych "historycznych wydarzeń", ani nie pojawiają się "straszliwe zwroty" akcji. - To życie zwykłego człowieka z pogranicza amerykańsko-kanadyjskiego, natomiast intensywność emocjonalna tej książki jest nieprawdopodobna - ocenił prowadzący. - Główny bohater tej opowieści w życiu nie widział morza, w wielkim mieście nie był, a mimo to nie mamy wrażenia, kiedy czytamy historię jego życia, żeby mu czegoś szczególnie brakowało - opisywał dziennikarz i podkreślił, że "w tym mikroświecie mieści się cały świat". 

Piotr Gociek wyjaśnił, że protagonista nosi w sobie "rodzinną tajemnicę" - jest wychowywany przez krewnych i nie wie co się stało z biologicznymi rodzicami. Jego uwagę przykuły również opisy przyrody. - Są fenomenalne. Króciutkie, ale czy to jakiś wschód słońca, czy kawałek lasu, są absolutnie rewelacyjne - podsumował Gociek.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. W nagraniu audycji również o książce Sally Rooney "Rozmowy z przyjaciółmi".

Posłuchaj
22:28 PR24_mp3 2021_03_10-22-06-12.mp3 Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski o książkach "Sny o pociągach" i "Rozmowy z przyjaciółmi" ("Posłowie")

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 10.03.2021

Godzina: 22.05 

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem