more_horiz

"Życie i przygody Świętego Mikołaja". Piotr Gociek: to powrót do ogrodu niewinności

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 22:29
W najnowszym odcinku audycji "Posłowie" o książce "Życie i przygody Świętego Mikołaja". - Urzekło mnie w niej to, jak pięknie potrafił tam Frank Baum połączyć tradycję chrześcijańską z pogańską tradycją wróżek i innych duchów - mówił Piotr Gociek. O klasycznych opowieściach o Świętym Mikołaju opowiadał także Łukasz Orbitowski.
Audio
  • Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o książkach "Życie i przygody Świętego Mikołaja" oraz o "Ogrodzie do składania" ("Posłowie"/ PR24)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Łukasz Orbitowski podkreślił, że książka budzi w nim mieszane uczucia, ale "raczej ją lubi, niż nie lubi". - Ona mi się wydaje nieco archaiczna. To jest prosty i naiwny żywot świętego. Dowiadujemy się z niej, jak Święty Mikołaj został Świętym Mikołajem - mówił.

wircher kopia 663.jpg
Miłosz Lodowski: kultura to jedno z najpotężniejszych narzędzi XXI wieku

Dorastanie poza światem ludzi

- Moim zdaniem, ta książka pokazuje, że w jakiś sposób warunkiem do bycia dobrym człowiekiem bez grzechu, jest dorastanie poza światem ludzi. Przyroda, otaczająca Mikołaja, jest wyidealizowana. Z tego świata harmoniii i czystego dobra, trafia do ludzi - mówił Łukasz Orbitowski.

W ocenie Piotra Goćka, "Życie i przygody..." to "mało kanoniczne opowieści". - W tej książce jest wyraźnie powiedziane, że dopiero swoimi dobrymi uczynkami, Mikołaj jako dorosły zaczyna zasługiwać na świętość, potem na pamięć, a wreszcie na opończę nieśmiertelności - zauważył Piotr Gociek.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Książki dobre i wręcz przeciwnie. Podsumowanie 2019

- Jestem zmęczony współczesnymi książkami dla dzieci, które są zbyt dorosło-akcyjne. Od pewnego czasu jest moda na pisanie książek dla starszych dzieci, które są takie same, jak dla dorosłych, tylko opowiadają o odrobinę mniej poważnych sprawach - dodał Gociek. - "Życie i przygody Świętego Mikołaja" to cudowny powrót do ogrodu niewinności - ocenił.

Zbiór dorobku całej kariery

W dalszej części audycji także o książce "Ogród do składania" autorstwa Joan Aiken.

- Ta seria powstawała przez 60 lat - mówił Piotr Gociek. - Niewątpliwą zaletą "Ogrodu do składania" jest to, że zbiera w sobie wszystkie opowiadania tej serii, napisane przez autorkę. dodał Łukasz Orbitowski.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 25.12.2019

Godzina emisji: 22.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także