more_horiz

"Mistrz historycznego researchu". Najnowsza książka Marka Krajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 09:39
- Nie mam absolutnie zastrzeżeń co do tego, że my Krajewskiemu możemy wierzyć w 100 procentach. On wielokrotnie w swoich powieściach udowodnił, że jest mistrzem historycznego researchu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek. W audycji brał również udział Łukasz Orbitowski. 
Książka Marka Krajewskiego, Demonomachia
Książka Marka Krajewskiego, "Demonomachia"Foto: Wydawnictwo Znak

Tematem audycji była książka autorstwa Marka Krajewskiego "Demonomachia". Opowiada ona o Krakowie na przełomie XIX i XX wieku i życiu jego mieszkańców. 

Na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek ocenił, że "doskonale rozpoznaje te zaułki, o których pisze Krajewski". - Mimo że nie byłem takim maniakiem, który chodzi po mieście z przedwojennymi bedekerami, gdyż chce wszystkie zakamarki wykuć na blachę - zaznaczył i dodał, że "te okolice, to co ocalało, ta topografia jest mu mniej więcej znana".

Odwołując się do twórczości Marka Krajewskiego, który w swoich powieściach niemal rekonstruuje przedwojenne miasta, powiedział, że "nie ma absolutnie zastrzeżeń co do tego, że my Krajewskiemu możemy wierzyć w 100 procentach". - On wielokrotnie w swoich powieściach, i tych wrocławskich, i lwowskich, udowodnił, że jest mistrzem tego historycznego researchu - zaznaczył i dodał, iż "jeżeli pisze, że gdzieś nad wejściem do sklepu był gzyms w kształcie jakiegoś ptaka z jednym ułamanym skrzydłem, to tak na pewno było".

"Tego oczekują czytelnicy"

Łukasz Orbitowski powiedział z kolei, że "trudno mu dyskutować z Krajewskim z tego względu, że ta formuła się sprawdza i czytelnicy rzeczywiście tego oczekują". - Aczkolwiek przyznam się, że na aspekt oddania dawnego Krakowa i dawnego Podgórza, bo to wtedy były dwa różne miasta, zareagowałem na dwa sposoby - wskazał.

- Z jednej strony z wielką radością podążałem śladem własnych wspomnień, bo mieszkałem w centrum Podgórza, ale podczas tej lektury pomyślałem sobie, że szczegółowe przytaczanie faktów niekoniecznie musi być oddaniem klimatu czasów i natury Krakowa z tamtych lat - podkreślił. - Krajewski opisuje okna, to, co w nich było, ile zakładów fryzjerskich było na jednej ulicy - wymieniał. - Mam wrażenie, że ilość tych detali przysłoniła mi jednak sam Kraków - powiedział.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
23:07 PR24_mp3 2022_02_16-22-06-16.mp3 Piotr Gociek: Marek Krajewski to mistrz historycznego researchu (Polskie Radio 24)

 

***

Audycja"Posłowie"

Prowadzili: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 16.02.2022

Godz. emisji: 22.07


jb

Zobacz także

Zobacz także