more_horiz

"Internat" Żadana. Gociek: to pokłosie przepracowania wojennej traumy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 10:57
- Oceniłbym ją jako książkę wschodnią, jeżeli chodzi o sposób, w jaki sposób pisarze rosyjscy, białoruscy, ukraińscy, polscy - ci piszący kiedyś i ci współcześni - zmagają się z okrucieństwami, traumami. Nie ma lepszych na świecie analityków zła ludzkiej duszy - mówił o "Internacie", pozycji autorstwa ukraińskiego pisarza Segrhieja Żadana, Piotr Gociek.          
Wyobraźcie sobie Drogę Cormaca McCarthyego, tyle że osadzoną w zimowym wojennym Donbasie. To jest właśnie Internat - pisze Wydawnictwo Czarne
"Wyobraźcie sobie Drogę Cormaca McCarthy’ego, tyle że osadzoną w zimowym wojennym Donbasie. To jest właśnie Internat" - pisze Wydawnictwo Czarne Foto: Materiał promocyjny/Wydawnictwo Czarne

"U Żadana koniec znanego świata okazuje się wstępem do naprawdę długiego koszmaru. Pasza - trzydziestopięcioletni nauczyciel, mruk, idealista - musi odebrać z internatu siostrzeńca i wrócić z nim do domu. Byłoby to może łatwe, gdyby nie wojna" - tak o książce Serhija Żadana "Internat" pisze Wydawnictwo Czarne.  

W opinii Piotra Goćka publikacja jest zerwaniem z konwenansami spisanych historii wojennych. - Książka Żadana sprzed trzech lat (powstała w 2019 roku) to jeden z efektów przebudzenia i przepracowywania traumy wojennej. To jest książka wojenna, która jednocześnie odrywa się od standardów powieści wojennej. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że powieść o wojnie to, tak jak u Jamesa Jonesa, (...) chłopcy biegający z karabinami - przyznał.

- To jest ukraińska odpowiedź na "Drogę" Cormaca McCarthy’ego - ripostował Łukasz Orbitowski

- Mamy trochę podobną sytuację, że mamy człowieka, którego niezwykłość jest bardziej ułomnością - ma chromą rękę. Idzie po dziecko. To jest taka wędrówka przez piekło wojny, która jest wojną bez nazwy. Oczywiście odczytujemy konteksty, kto z kim, jednak nie padają nazwy miast, jaka armia wkroczyła, a jaka uciekła. Wszystko to podszyte jest "słowiańską duszą", egzystencjalnym niepokojem, a jednocześnie zdolnością do zachwytu - wyjaśnił.       

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:21 PR24_mp3 2022_06_01-22-05-55.mp3 Piotr Gociek o książce Serhija Żadana ("Posłowie")

Czytaj także:

***

Audycja"Posłowie"

Prowadzili: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 01.06.2022

Godzina emisji: 22.05

kmp

Zobacz także

Zobacz także